Na Kitajskem so se sloni napili koruznega vina in obležali med nasadi čaja.
V beneške kanale so se vrnili delfini.
Delfine so opazili tudi v Ljubljanici. Nekdo jih je celo fotografiral.
Danes je treba biti še posebej pozoren na to, kaj je res in kaj ne. Na prvi april so izmišljotine dovoljene in prijatelje lahko vlečemo za nos.
Prvi april je za dan norcev in lažnivcev razglasil že Ludvik XIV. v osemnajstem stoletju. Dvorni norček ga je namreč na ta dan tako potegnil za nos, da je skoraj izgubil krono.
Previdnost ni odveč tudi druge dni v letu. Po spletu namreč kroži veliko lažnih novic, ki jim pogosto nehote verjamemo.
— Me, myself n' I (@vxmar_) March 19, 2020
Novici o delfinih v Benetkah in pijanih slonih na Kitajskem je marsikdo verjel, saj smo si vsi želeli nekaj pozitivnih novic ob začetku samoizolacije.
A lažne novice so lahko zelo škodljive, še posebej v trenutni situaciji, ko kroži ogromno neresnic na temo koronavirusa.
Ali je do tebe že prišel preprost test za okužbo z novim koronavirusom?
Pravijo, da globoko vdihneš in zadržiš sapo za deset sekund. Če te ne sili h kašlju, je to dokaz, da nimaš koronavirusa.
Test ni zanesljiv in je zato nevaren. Nekdo, ki je okužen, lahko zmotno verjame, da nima virusa, in ga nehote prenese na svoje stare starše. Pa tudi kašelj še ne pomeni, da ima oseba novi koronavirus.
Ko slišiš predobro ali preveč šokantno novico, se zato vedno vprašaj, ali ji lahko verjameš. Preveri vir, uporabi svoje znanje in zaupaj lastni presoji.
Pri tem ti s številnimi projekti, seminarji in delavnicami pomaga tudi Časoris.
Za razmislek
- Poznaš tudi ti kakšno lažno novico?
- Si koga že potegnila za nos?
- Zakaj v Ljubljanici ne morejo živeti delfini?