Slovenija, Estonija, Ciper, Finska, Japonska, Norveška, Singapur in Švedska so države, kjer umre najmanj otrok, mlajših od pet let. V Sloveniji se je število teh smrti v zadnjih 40 letih zmanjšalo kar za 80 odstotkov.
Lani je v Sloveniji umrlo 42 otrok, od tega 23 novorojenčkov.
Umrljivost otrok se po svetu močno razlikuje. Večina smrti otrok se zgodi v podsaharski Afriki (53 odstotkov) in južni Aziji (28 odstotkov). Države z najvišjo umrljivostjo otrok so Srednjeafriška republika, Čad, Nigerija, Sierra Leone in Somalija.

Število lani umrlih otrok, mlajših od 5 let, je bilo sicer najnižje v preteklih treh desetletjih – z 12,5 milijona leta 1990 je upadlo na 5,2 milijona, v novem poročilu Stopnje in trendi umrljivosti otrok poudarja Unicef.
Najbolj so ogroženi novorojenčki. Pri reševanju milijonov otroških življenj je najpomembnejša dobra zdravstvena oskrba. Ta je pomagala preprečiti smrti otrok zaradi prezgodnjih porodov, nizke porodne teže, zapletov med porodom, okužbe novorojenčkov, pljučnice, driske in malarije ter s cepljenjem zaščitila otroke pred nevarnimi boleznimi.
Toda pandemija novega koronavirusa je močno ohromila zdravstvene sisteme, kar bi lahko resno ogrozilo napredek, dosežen v preteklih desetletjih.
»Kadar otroci nimajo dostopa do zdravstvenih storitev, ker je sistem preobremenjen, in kadar se ženske bojijo porodov v bolnišnici zaradi strahu pred okužbo, lahko postanejo žrtve covida-19,« opozarja Henrietta Fore, izvršna direktorica Unicefa.
Zato so Unicef in druge organizacije Združenih narodov vlade pozvale, naj zagotovijo vsem otrokom in materam dostop do nujnih cepljenj, prehrane in kakovostnih zdravstvenih storitev, da jih zaščitijo pred vplivom novega koronavirusa in preprečijo povečanje smrtnosti otrok.
Za razmislek
- Kaj bi bilo še potrebno storiti za zmanjševanje umrljivosti otrok?
- Ali poznaš delo Unicefa?
- V čem je Slovenija med najboljšimi na svetu?