Saj ni res, pa je, bi lahko rekli po sobotnem dogajanju v britanskem parlamentu.
Saga o brexitu se nadaljuje in nihče ne ve, kaj se bo zgodilo 31. oktobra.
Bo Velika Britanija ostala v Evropski uniji? Ali jo bo zapustila?
To si želi britanski premier Boris Johnson, ki je ob nastopu svojega premierstva dejal, da bi raje ležal mrtev v blatnem jarku, kot prestavil izstop Velike Britanije iz EU.
Britanski poslanci običajno delajo med tednom. Tokrat so prvič po letu 1982 v poslanske klopi sedli v soboto. Glasovati bi morali o najnovejšem dogovoru, ki sta ga v četrtek predstavila predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in britanski premier Johnson.
A se je znova zapletlo.
Eden od poslancev je namreč na glasovanje dal dopolnilo, ki so ga poslanci nato v večini podprli. Namen dopolnila je preprečiti izstop brez dogovora po pomoti, če parlamentu do 31. oktobra ne bi uspelo sprejeti vse ključne zakonodaje.
Ker je to dopolnilo onemogočilo sobotno glasovanje o dogovoru, je bil premier Johnson prisiljen poslati pismo predsedniku Evropskega sveta in predstavniku voditeljev EU Donaldu Tusku.
A Johnson tega pisma ni podpisal.
Še več, priložil je podpisano pismo, v katerem pravi, da je bil v prošnjo prisiljen. EU je še pozval, naj ne potrdi novega odloga.
Zapleti okoli brexita bi bili smešni, če ne bi mnogi Britanci in Evropejci menili, da je odhod Velike Britanije iz EU slaba in celo škodljiva poteza.
Številni Britanci so zato v soboto v Londonu protestirali in pozivali k ponovnemu referendumu.
Tisti, ki so glasovali za odhod, pa vztrajajo, da je treba voljo državljanov, izraženo na referendumu, spoštovati.
Slovarček
Saga je realistična prozna pripoved o usodi ene osebe, rodu ali pokrajine.
Za razmislek
- Ali se človek sme premisliti?
- V kakšnih okoliščinah lahko uveljavi to spremembo?
- Zakaj brexit primerjajo s torto, iz katere bi radi vzeli jajca?