Otroci ste spet doma.
Ko se boste vrnili v šolo, vas morda čaka testiranje.
Samotestiranje s hitrimi testi bo najprej na voljo dijakom, nato učencem zadnjega triletja. Tisti, ki bodo pozitivni, bodo opravili še zanesljivejši PCR test.
Pediater dr. Jernej Dolinšek iz UKC Maribor iz strokovnega vidika glede testiranja nima zadržkov. Ni prijetno, a če bi se otroci testirali, bi lahko izluščili tiste, ki prenašajo virus.
»Če nam ne bo uspelo dovolj hitro precepiti učiteljev, bodo spet zbolevali. Med njimi pa je veliko takih, ki so starejši od 50 in 60 let.«
V prihodnosti bodo strokovnjaki morda začeli uporabljati nove metode in druge, boljše tipe brisa, recimo iz sline.
»Takrat bo morda testiranje lažje,« meni Jernej Dolinšek.
Gregor Pečan, predsednik združenja ravnateljev, se strinja, da skoraj zagotovo del okužb v šolo vnesejo učenci.
Smiselnost testiranja je zato po njegovem vprašanje, na katero bo morala odgovoriti zdravstvena stroka.
Treba bo razmisliti o kompromisnem načinu, kot so ga poznali v Italiji med prvim valom. Takrat so testirali oddelke, v katerih je prišlo do rizičnega stika. Potem so otroci, ki niso bili okuženi, lahko ostajali v šoli in šolam ni bilo treba izvajati pouka na daljavo.
In nenazadnje, pri razmisleku o testiranju je treba imeti v mislih, da lahko do zapletov zaradi bolezni pride tudi pri otrocih.
»Čeprav so večinoma asimptomatski bolniki, torej ne kažejo znakov okužbe ali bolezni, to še ne pomeni, da čez nekaj tednov ne bodo razvili multisistemskega vnetnega odgovora,« pojasnjuje Dolinšek.
»Ta lahko močno vpliva na številne organske sisteme, zelo pogosto na prebavila. Deluje, kot da ima otrok vnetje slepiča ali stanje, ki je podobno kronični vnetni bolezni črevesja, potem pa v naslednji fazi pride celo do prizadetosti srčne mišice,« opozarja Dolinšek.