Si se danes že komu nasmehnila? Morda komu odstopila prostor v gneči pred vrati?
Si poslal kakšno sporočilo s smeškoti? Ali pa nekomu prijazno pokimal?
Če še nisi, to še lahko storiš. Na pomen prijaznosti nas vsako leto opomni 13. november, svetovni dan prijaznosti, ki nas spodbuja, da prijateljem in znancem ali naključnim mimoidočim namenimo prijazno besedo ali gesto.
Zato je to tudi dan, ki se postavlja po robu nasilju. Dan, ki ti lahko pomaga, da se odločiš in nasilju rečeš NE.
To pomeni, da se postaviš zase, če ti kdo nagaja, te zmerja ali nadleguje. Ali pa da to storiš za sošolca ali sošolko, če vidiš, da se ne more ubraniti pred nasilneži.
Tako kot je to je na primer storila Gaja v filmu Gajin svet.
Njenega sošolca so ustrahovali štirje fantje. V enem od filmskih prizorov so ga celo obesili za noge. Toda iznajdljiva Gaja jih je pretentala in ga tako rešila.
Gaja je v resničnem svetu Tara Milharčič in obiskuje deveti razred waldorfske šole v Ljubljani.
O tem, da je treba reči ne nasilju, ker to lahko zelo zaboli, je spregovorila v intervjuju, s katerim v zavodu ISA institut pričenjajo kampanjo ozaveščanja Reci »NE« nasilju.
»Z različnimi aktivnostmi, ki bodo namenjene otrokom, mladim, staršem, zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih in tudi splošni javnosti, bomo širili informacije in dejstva o problematiki nasilja ter spreminjali obstoječe zmotne predstave o nasilju,« pravi sodelavka zavoda Jerneja Šibilja.
Več kot nas je ZA nenasilje, bolj varni, močni in svobodni bomo, dodajajo avtorji kampanje.
»Nasilje ni nikoli pravi način ravnanja v medosebnih odnosih. Izkoristi dan prijaznosti tudi za to, da poleg prijazne besede in iskrenega nasmeha rečeš »ne« nasilju,« še svetuje Jerneja Šibilja.
Za razmislek
- Zakaj se je včasih težko postaviti za druge?
- Kaj pa zase?
- S katero vrsto nasilja se najpogosteje soočaš?