Časoris
Unicef ugotavlja, da je veliko otrok v stiski. Vir: Unicef
Unicef ugotavlja, da je veliko otrok v stiski. Vir: Unicef

Ranljivost otrok se je med pandemijo poglobila

Otroci v bogatejših državah niso bolj zadovoljni kot njihovi vrstniki v revnejših predelih sveta.

Nezadovoljstvo, debelost in samomor ter slabo razvite akademske in socialne veščine so namreč prepogoste značilnosti otroštva v najrazvitejših državah sveta, ugotavljajo v Unicefu. 

Letošnja raziskava Izobilje vplivov temelji že na podatkih, zbranih pred pandemijo novega koronavirusa, in razkriva, da bo ta imela daljnosežne posledice.

»Ranljivost otrok se je med pandemijo poglobila,« pravi Alja Skele, vodja programov zagovorništva pri Unicef Slovenija. Še posebej zaskrbljujoča je poglobitev ranljivosti zaradi revščine, neenakosti, socialne izključenosti, nasilja in stisk.

Pri načrtovanju politik za zajezitev širjenja virusa in blaženje njegovih posledic je zato najranljivejšim treba nameniti dodatno pozornost.

Številni opozarjajo, da nekateri ukrepi, denimo (ne)organizacija kosila na šolah, povečujejo neenakost. Drugi veljajo za neživljenjske in dolgoročno škodljive.

Mnogi se jim zato upirajo. Nekateri starši na primer ne želijo, da otroci v šoli nosijo maske.

Kaj psihoterapevt dr. Albert Mrgole svetuje tistim, ki so zaradi koronaukrepov v stiski?

»Upoštevanje priporočil je povezano z našo odgovornostjo in občutkom do skupnosti. Gre za ravnanja, ki pomagajo, da se med seboj ne ali vsaj težje okužimo.«

Ko je vse nepredvidljivo in nam ostanejo le občutki, pravi Albert Mrgole, z upoštevanjem pravil sporočamo, koliko nam je mar za zdravje nas in drugih okoli nas.

»To je podobno, kot ko se v avtu pripnemo z varnostnim pasom. Pripenjanje smo sprejeli kot naš prispevek k varnosti.«

Upoštevanje priporočil je tako izbira posameznika, je pa pomembno, pravi strokovnjak, na kakšen način starejši to posredujejo otrokom. »Vedno je v ozadju kakovost naših odnosov. Tisti, ki nam je mar za druge, bomo videli smisel v tem, da se tudi sami tako obnašamo.«

Slovarček

Blaginja pomeni obilje materialnih dobrin.

Za razmislek

  1. Zakaj denar ne prinaša vedno sreče?
  2. Kaj tebi veliko pomeni?
  3. Zakaj so pomembni dobri odnosi?

Sonja

Merljak Zdovc je urednica Časorisa. Je zelo radovedna in rada spoznava ljudi in njihove zgodbe. Veliko piše in včasih posname tudi kakšen video. Vesela bo, če ji pišeš.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.