Na tisoče ameriških staroselcev oziroma Indijancev v rezervatu Standing Rock v Severni Dakoti je več mesecev taborilo ob reki Missouri.
Pripadniki plemena Sju so nasprotovali dokončanju naftovoda, ki bi se raztezal čez štiri države. Kmalu so se jim pridružili številni protestniki po vsem svetu.
Naftovod bi namreč onesnažil vodne vire rezervata, oskrunil pa bi tudi sveto zemljo, kjer so pokopani njihovi predniki. Z vztrajnostjo jim je vendarle uspelo!
Zaščitniki vode, kot so se imenovali protestniki, so opozarjali, da naftne cevi lahko puščajo, celo eksplodirajo ter onesnažujejo in zastrupljajo zrak, zemljo in vodo.
Tako kot smo v Sloveniji menili, da je treba pravico do pitne vode vpisati v ustavo, so bili oni odločeni, da bodo ohranili okolje nedotaknjeno.
»Mni wiconi,« so vzklikali. To po naše pomeni: Voda je življenje.
Z mirnim protestom, meditiranjem, molitvijo in prepevanjem so nazadnje pred dnevi le dosegli, da so pristojni prenehali z gradnjo.
Ravno ob pravem času, bi lahko rekli. Jutri, 10. decembra, namreč obeležujemo svetovni dan človekovih pravic.
Na ta dan leta 1948 so sprejeli splošno deklaracijo človekovih pravic, ki pravi, da med ljudmi ne sme biti razlik. Vsi se rodimo svobodni in imamo enake pravice.
[mappress mapid=”7″]
Slovarček
Rezervat je območje, kjer prebivajo pripadniki določene etnične skupine, na primer Indijanci.
Za razmislek
- Kdaj bi se ti boril za svoje pravice?
- Kakšna je razlika med pravico in dolžnostjo?
- Ali veš, od kod izvira izraz Indijanec?