Zima se počasi poslavlja, dnevi so vse toplejši, a na ulicah sem in tja še vedno lahko opazimo kakšnega snežaka.
Verjetno se sprašuješ, kako je to mogoče?
Podoba snežaka je zmagala na 13. mednarodnem natečaju Plaktivat, zato je zdaj razstavljena na več kot 500 plakatnih mestih po državi.
Plakat je strokovna žirija izbrala med 336 domačimi in tujimi prijavljenimi deli.
Zmagovalni plakat je uspel kompleksno temo solidarnosti predstaviti na izviren, preprost in topel način. Z otroškostjo nagovarja vse generacije in nas navdihuje k solidarnosti.
Sašo Petek, predsednik žirije
Namen akcije, ki jo je pripravilo podjetje TAM-TAM, je spodbujanje solidarnosti, odpiranje premisleka o temeljih solidarnostnih vrednot ter pomenu solidarnosti za oblikovanje boljše družbe v prihodnosti.
In kaj pravzaprav je solidarnost?
Grški misleci pitagorejci so trdili, da je med prijatelji vse skupno. Prijatelju nesebično priskočiš na pomoč, mu pomagaš iz zagate, s prijateljem deliš, česar morda niti sam nimaš dovolj. S prijateljem se tudi veseliš in žanješ skupne sadove. Prijateljstvo je tako le drugi izraz za solidarnost. Biti solidaren pomeni deliti si svet z drugimi živimi bitji in jih spoštovati v njihovi edinstvenosti, kot spoštuješ svoje najboljše prijatelje.
dr. Tadej Pirc, filozof
Solidarnost je torej pripravljenost za vsakršno medsebojno pomoč in sodelovanje.
Slovarček
Kompleksen pomeni zapleten, večplasten.
Pitagorejci so se ukvarjali z matematiko, filozofijo, astronomijo, medicino in glasbo. Živeli so v skupnosti, osamljeni od preostalega sveta.
Za razmislek
- Zaradi česa je snežak s plakata solidaren?
- Kdo se v naši družbi še posebej ukvarja s solidarnostjo?
- Kakšna solidarnost je v času epidemije najbolj v ospredju?