V nedeljo bodo volitve za predsednika Republike Slovenije.
Za ta položaj se poteguje devet kandidatov. V Zvezi prijateljev mladine Slovenije so jim v imenu otrok zastavili tri vprašanja. Izhajali so iz tistih, ki so jih otroci postavili v otroškem parlamentu.
Odgovore kandidatov lahko v celoti preberete na strani ZPMS na Fecebooku.
Za Časoris smo izluščili stališča kandidatov (po abecednem redu) do vprašanja:
Kaj konkretno boste storili, da bi bil glas mladih in otrok bolj slišan?
Suzana Lara Krause (SLS): Na dogodkih, kjer bodo predstavili svoja stališča, bom prva prisotna.
Angelca Likovič (Za otroke!): Ni odgovorila na vprašanja ZPMS.
Maja Makovec Brenčič (SMC): Predlagala bom volilno pravico s 16. leti in univerzalni temeljni dohodek, ustanovitev Fundacije za prihodnost in mentorske sheme.
Ljudmila Novak (NSi): Spodbujala bom participacijo mladih v civilni družbi in v podmladkih političnih strank. A le skozi šolski sistem bodo prejeli odgovore na vprašanja, ki se jih neposredno dotikajo.
Borut Pahor (neodvisni kandidat): Še naprej bom podpiral njihove inovativne projekte in jih spodbujal, da postanejo ambiciozne, radovedne in pogumne osebnosti.
Boris Popovič (SZV): Da bi bil glas otrok in mladih slišan, bi zadostovalo že to, da se jih priznava in spoštuje kot enakovredne in enakopravne.
Marjan Šarec (Lista Marjana Šarca): Imel bom redne posvete s predstavniki mladih in vlade in mlade povabil na vsakoletno razpravo o razvojnih izzivih. Konkretne predloge bom predal odgovornim in spremljal njihovo uresničevanje.
Andrej Šiško (Zedinjena Slovenija): Podprl bom mlade, da se bodo v javnosti slišala njihova vprašanja. Od pristojnih bom zahteval, da jim odgovorijo.
Romana Tomc (SDS): S pogovori, s poslušanjem, tudi s spoštovanjem otrok bi lahko marsikaj spremenili in se od otrok veliko naučili.
Za razmislek
- Kaj bi želela sporočiti predsedniškim kandidatom?
- Kako izražaš svoje mnenje?
- Si pri tem slišan?