Si pripravljen na potegavščine?
To je dan, ko se lahko brez skrbi pošališ na račun prijateljev ali jih pretentaš z drobno potegavščino, utrpiš pa veliko manjše posledice, kot bi jih drugače.
No, odvisno od šale.
Prvega aprila pa se na račun bralcev in gledalcev radi pošalijo tudi mediji!
Ali pa so se vsaj v preteklosti.
Lažne novice se na spletu in v nekaterih medijih namreč pojavljajo vse leto in so lahko škodljive. Mediji, ki veliko dajo na zaupanje, so se prvoaprilskim šalam zato začeli izogibati.
V Sloveniji dejstva preverja tudi Slovenska tiskovna agencija (STA), ki s projektom NE/JA skrbi tudi za razbijanje mitov.
Šale v medijih imajo sicer dolgo tradicijo.
Prva prvoaprilska šala, ki smo ji bili priča po televiziji, je bila sicer povsem neškodljiva.
A mnogi so ji nasedli.
Na stotine gledalcev je ustvarjalce posnetka spraševalo o resničnosti zgodbe.
Nekatere celo zanimalo, kako gojiti lastna »špagetna« drevesa.
Ameriška televizija CNN je pozneje oddajo označila za »največjo potegavščino, ki jo je kdaj izvedla katerakoli ugledna novinarska ustanova«.
Prvoaprilske šale imajo lahko tudi bolj resne posledice.
Uslužbenec tajskega nizkocenovnega letalskega prevoznika Thai Vietjet se je lanskega aprila nedolžno pošalil na račun tajskega kralja in se le za las izognil zaporni kazni.
Dan norcev je simpatična tradicija in prav je, da se jutri pošališ na račun prijateljev ali staršev.
Pazi le, da šale ne bodo žaljive ali celo nevarne.
Najpomembneje je, da se jim na koncu vsi skupaj dobro nasmejete!
Za razmislek
- Imaš rada potegavščine?
- S kom se boš pošalil jutri?
- Razmisli, kakšne šale so lahko nevarne!