Otroci vstopate v peti teden novega šolskega leta.
Za zdaj vse poteka normalno, a vse pogosteje je slišati o stiskah, ki jih doživljate. Te so posledica dolgega zaprtja šol in drugih ukrepov za preprečevanje epidemije.
Mojca Juriševič, profesorica psihologije na ljubljanski pedagoški fakulteti, letos močno stiska pesti, da bodo šole ostale odprte. Verjame namreč, da je šola zakon.
»Med šolanjem od doma ste učenci pogrešali prijatelje in sošolce. Občasno ste se počutili osamljene, nekateri ste bili negotovi glede prihodnosti ali brezvoljni, zaradi česar niste dovolj vztrajali ali naredili vsega, kar bi lahko. Pri učenju na daljavo ste večkrat naleteli na učne težave, ki bi jih v šoli hitro rešili, doma pa so ostale nepremagljive. Nesrečni ste bili, ko so se v vaši družini vrstili prepiri ali kaj hujšega,« spominja.
Zaradi vsega tega vam svetuje, da v šolo hodite z optimizmom, jasnimi cilji in načrti za njihovo uresničevanje ter obogateni z izkušnjami iz lanskega leta.
Smiselno je, da si izberete kakšno od interesnih dejavnosti, v kateri boste lahko uživali in se družili s tistimi, ki jih zanimajo podobne stvari kot vas.
Pomembno je, da ostanete prijazni do sebe in drugih in si čim prej poiščete objem ali pomoč, če se kjerkoli zalomi.
Še posebej je koristno, da žalostne izkušnje iz lanskega leta delite z drugimi, jih zapišete ali narišete, se o njih pogovorite z učitelji in šolskimi svetovalnimi delavci.
Mojca Juriševič
Želi vam zadovoljno šolsko leto, v katerem se potrudite dati vse od sebe. Želi tudi, da ko se učite, delate to najboljše kot zmorete, enako tudi pri vsem drugem, kar počnete, in seveda z vsemi, s katerimi se družite.
Hkrati vam priporoča spoštovanje zaščitnih ukrepov, ki jih narekujejo strokovnjaki.
Za razmislek
- Se pogovarjaš o izkušnjah s šolanjem na daljavo?
- Kakšne cilje imaš letos?
- Zakaj se s prijaznostjo daleč pride?