Greta Thunberg je letošnja osebnost leta po izboru revije Time. Zasluženo!

Toda ni prvič, da je pomembno svetovno priznanje dobila najstnica. Že leta 2014 je Nobelovo nagrado za mir dobila sedemnajstletna Pakistanka Malala Jusafzaj.
Za britanski BBC je od leta 2009 pisala blog o svojem življenju v deželi, kjer so talibani večkrat prepovedali šolanje deklicam.
Potem ko so jo pri petnajstih poskušali ubiti na poti iz šole, je postala najbolj znana najstnica na svetu.

Kljub temu da je bila v napadu težko ranjena, morala je prestati več operacij in se zaradi varnosti preseliti v Veliko Britanijo, je pogumno nadaljevala boj za pravice žensk v svoji državi.
Smrtonosna moč muslimanskih skrajnežev se je pokazala tudi v Iraku in Siriji.
Organizacija z imenom Islamska država (najbolj znana je pod angleško kratico ISIS) je napovedala ustanovitev islamskega kalifata.
Njeni bojevniki so zasedli številna sirska in iraška mesta. V zgodovino so se zapisali tudi s samomorilskimi napadi in krutimi usmrtitvami talcev in zapornikov.

Pobijali so vse, ki mislijo drugače kot oni, tudi zmerne muslimane. Pred njimi je pobegnilo na stotisoče ljudi. V svoje vrste so pritegnili številne muslimane z vsega sveta.
Toda leto 2014 se bo na srečo zapisalo v zgodovino tudi z lepšimi trenutki: Lego film je postavil nov mejnik na področju animiranih filmov za otroke.
Najbolj priljubljena pesem leta je bila Shake It Off ameriške pevke Taylor Swift.

Ljubitelji nogometa pa so poleti pred televizijskimi zasloni spremljali svetovno prvenstvo v Braziliji.
V finalu so Nemci premagali Argentince, zato Lionela Messija ni potolažila niti zlata žoga.
Slovarček
Kalifat je država muslimanov, ki jim vlada kalif. Pripadniki Isisa so v njej želeli vladati po zelo strogih pravilih islama.
Za razmislek
- Ali se še spomniš katerega pomembnega dogodka iz leta 2014?
- Kdo je po tvojem mnenju najpomembnejša osebnost leta 2019?
- Zakaj podeljujejo Nobelovo nagrado za mir?