Podnebne spremembe vse bolj skrbijo svetovne voditelje.
O tem, kaj narediti, da se podnebje po vsej Zemlji ne bi tako hitro in tako zelo spreminjalo, se bodo danes pogovarjali v Parizu. Tam se začenja konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah.
Svetovna banka že opozarja, da lahko segrevanje ozračja in dvig temperature morja vplivata na širjenje revščine in bolezni.
Tudi v Unicefu se bojijo, da bo zaradi spremembe podnebja prizadetih 530 milijonov otrok na poplavnih in 160 milijonov otrok na sušnih območjih.
Ti otroci so bolj podvrženi boleznim, ki sledijo naravnim nesrečam. Med njimi so najpogostejše malarija, pljučnica, diareja in podhranjenost.
Do leta 2030 bi lahko zaradi daljših sušnih obdobij, ki jim pogosto sledijo poplave, revnejših predvsem veliko prebivalcev v Afriki, saj ne bodo več mogli pridelati dovolj hrane.
Afričanom zato že zdaj pomagajo številne dobrodelne organizacije.
Med njimi je World Vision, ki jih uči, kako naj se spopadajo z vse pogostejšimi in daljšimi sušnimi obdobji.
Na konferenci naj bi se svetovni voditelji dogovorili, kako bodo omejili globalno segrevanje. Želijo, da se temperature v povprečju ne bi povišale za več kot 2 stopinji Celzija v primerjavi s časom, ko na Zemlji še ni bilo industrije.
Slovarček
Svetovna banka je mednarodna finančna ustanova s sedežem v Washingtonu v ZDA. Državam v razvoju daje pomoč, da bi zmanjšale revščino.
Za razmislek
- Zakaj je revščina tako povezana z vremenom?
- Ali poznaš primere iz preteklosti, ko so se ljudje množično izseljevali, ker se doma niso več mogli preživljati?
- Ali veš, za koliko se je Zemlja v povprečju že segrela od industrijske revolucije?