Malokatero število je tako uporabno, kot je število pi.
Brez njega ne moremo izračunati ploščine kroga ali elipse niti prostornine krogle.
Tako pomembno je, da ima celo svoj dan. In to danes. Današnji datum je 14. 3., v obrnjenem zapisu pa je to začetek števila pi.
Neskončno število decimalk števila pi je izziv za preizkus učenja na pamet. Vsako leto zato po vsem svetu na današnji dan potekajo tekmovanja v recitiranju števila pi.
Letos so takšno tekmovanje že trinajstič organizirali na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko.
Slovenski rekorder v recitiranju števila pi je Nik Škrlec.
»Na 50. ponovitvi predstave Naj gre vse v pi ali kako sem si zapomnil 3141 decimalk smo s pomočjo gledalcev zbrali nekaj sredstev, in tako bo tekmovanje prvič v zgodovini imelo nagradni sklad! Zelo si želim, da bi kdo podrl moj rekord … tudi zato, ker bi se rad še kdaj preizkusil v recitiranju decimalk. Moj naslednji cilj je 31.415 decimalk. Potem pa 314.159, ampak to je bolj načrt za takrat, ko bom v pokoju.«
Tekmovanja ne potekajo zgolj v recitiranju, pač pa tudi v peki pi-t in pisanju pi-ezije.
V vseh treh kategorijah se preizkušajo tudi dijaki Gimnazije Novo mesto.
»Pri številu π mi je najbolj všeč, da se nadaljuje v neskončnost, kot domišljija in nepredvidljivost ljudi,« pravi Nika Sara Pavlin, ki se bo preizkusila v pisanju pi-ezije.
Zadnja novica
Niku Škrlecu se je želja izpolnila, premagal ga je dijak Gimnazije Slovenske Konjice Lev Rus, ki je odrecitiral število pi na 3333 decimalk natančno.
Slovarček
Pi-ezija je literarna oblika, lahko proza ali poezija, pri kateri število črk v zaporednih besedah ustreza decimalkam števila pi.
Primer: Jan v vodi k očetu hudomušno je zaplul.
3, 1 4 1 5 9 2 6
Za razmislek
- Zakaj je ena od kategorij peka pit?
- Koliko decimalk pija znaš našteti?
- Kakšno tekmovanje bi pripravila ti?