Zakorakali smo v najdaljše počitnice v letu. Zagotovo se boste te dni nekateri odpravili tudi v planine. Nekateri z veseljem, drugi malo manj.
Na kaj velja biti pozoren? Kako poskrbeti, da bo izlet všeč tudi tistim, ki bi raje ostali doma?
Uroš Kuzman, organizator družinskih planinskih taborov in pisec vprašanj za tekmovanje Mladina in gore, pravi, da se planinski izlet prične doma z ustrezno pripravo.
»Poskrbite, da boste imeli primerna oblačila in obutev, ustrezno popotnico, pa tudi veliko vode, pokrivalo in sončno kremo.«

Kam v hribe z otrokom, da pot ne bo prenevarna, prestrma ali predolga?
Na vsak vrh vodijo krajše in daljše poti. Zato raje rečem … Prvič, ne vozite se predaleč! Poskrbite za to, da boste v avtu manj časa, kot boste nato hodili.
Drugič, izberite izlet, ki bo primerno zahteven. Predšolskim otrokom je dovolj že ura ali dve po gozdni poti, učenci prve triade pa že zmorejo izlete v skupni dolžini tri do štiri ure.
Kaj otroke pritegne, da se podajo na pohod po goratem svetu?
Otroci za razliko od odraslih v hoji ne uživajo, zato je treba poskrbeti, da jih bo izlet pritegnil.
Ob poti lahko poiščemo kakšno znamenitost, morda tudi pravljično ozadje. Radovednost nas bo v težkih trenutkih gnala naprej.
Zelo dobra zunanja motivacija sta tudi dnevnik Mladi planinec, Mlada planinka in Cici dnevnik, v katera lahko mladi planinci beležijo svoje vtise, zbirajo žige, obenem pa se iz njiju poučijo o osnovah gorskega bontona.
In vedno je bolj zabavno, če se v gore odpravimo v družbi vrstnikov.

Na kaj morajo biti starši še posebej pozorni, preden se odpravijo v hribe z otroci?
Dobro je, če imajo v mislih, da odrasli otrok v gore ne vodimo, otroke v gorah le spremljamo.
Za razmislek
- Zakaj otrokom hoja ni všeč?
- Zakaj gredo odrasli radi v gore?
- Kaj ti je všeč v gorah?