V letu dni, odkar smo pri nas zabeležili prvo okužbo s koronavirusom, smo o njem ovrgli kar nekaj mitov.
Strokovnjaki so med drugim sprva menili, da bodo otroci zbolevali in virus prenašali na starejše podobno kot pri prehladu in gripi.
Vsako leto je namreč nekaj dedkov in babic umrlo, ker so se od vnukov nalezli virusa, ki povzroča gripo. Te sicer letos zdravniki niso zaznali.
A izkazalo se je, da so otroci manj dovzetni za okužbo s tem virusom, je za STA dejal Janez Tomažič, infektolog z UKC Ljubljana.
To je v primerjavi z drugimi okužbami dihal presenetljivo.
Otroci vseh starosti so dovzetni za koronavirus in ga lahko prenašajo. Zdi se, da so mlajši otroci manj dovzetni za okužbe, in če so okuženi, virus manj pogosto prenašajo kot starejši otroci in odrasli.
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni
Pri mladoletnikih so zaznali manj kot 13 odstotkov vseh zabeleženih primerov novega koronavirusa na svetu.
Eden od razlogov, da so zdravniki odkrili manj primerov, je sicer ta, da otroke manj testirajo.
»Zdi se, da mlajši otroci – predšolski in osnovnošolski – prenašajo novi koronavirus manj pogosto kot mladostniki in odrasli. Vendar so mlajši otroci redkeje testirani kot drugi,« ugotavljajo v Evropskem centru za preprečevanje in obvladovanje bolezni.
Največkrat testirajo tiste, ki kažejo znake bolezni, otroci pa jih redkeje kot drugi.
Podatki za Slovenijo potrjujejo, da je delež okuženih otrok in mladostnikov majhen. Temu pritrjujejo tudi podatki o trenutnem številu okuženih v vzgojno-izobraževalnih ustanovah.
Pri nekaterih obolelih otrocih pa se lahko pojavijo resne težave. Nekatere je prizadel večorganski vnetni sindrom.
Čeprav otroci torej niso pomembni prenašalci novega koronavirusa, kar je med drugim pokazala tudi velika nemška raziskava, to ne velja za nove različice virusa.