Kako se počutiš, če te prikrajšajo za tvoje pravice?
Konvencija o pravicah oseb z invalidnostjo Slovenijo zavezuje, da tudi tem osebam zagotovi pravico do sodelovanja v političnem in javnem življenju, tudi volilno pravico.
Kljub temu so nekatere osebe z invalidnostjo prezrte. V Zvezi Sonček sedaj to želijo spremeniti.
»21-letna hči nima volilne pravice zaradi statusa invalida,« pripoveduje Klara Skubic Ermenc.
Na volitvah v državni zbor 24. aprila tako ne bo mogla izraziti svoje volje.
Zakaj je pomembno, da imajo vsi ljudje volilno pravico?
V demokratični družbi ima oblast ljudstvo, ki prek svojih predstavnikov uveljavlja pogled na življenje, interese in vrednote.
Če osebe z invalidnostjo nimajo volilne pravice, nimajo možnosti, da povedo, kaj je zanje dobro in v kakšni družbi želijo živeti. O tem odločajo drugi, kar jih postavlja v podrejen položaj.
Klara Skubic Ermenc
Kaj bi jim ta pravica prinesla?
Omogočila bi, da se sliši njihov glas. Politične stranke pa prisilila, da bi mislile tudi nanje in jih vključile v volilne programe.
S tem bi pokazali višjo stopnjo humanosti družbe.
Volilna pravica pomeni možnost, da voliš in da si izvoljen. Če želimo živeti v vključujoči skupnosti, ki ima posluh za ranljive ljudi, v parlamentu potrebujemo tudi osebe z invalidnostjo.
Kako so še prikrajšane v naši družbi?
Čeprav živimo v socialni državi, ki dokaj zgledno skrbi za državljane, so te osebe še vedno prikrajšane na številnih področjih.
Marsikateri otrok se zaradi oviranosti ne more šolati v isti šoli kot njegovi vrstniki in sosedi. Številni mladostniki so zelo omejeni pri izbiri srednješolskega programa in tudi študija. Težko najdejo službo, zato pogosto živijo z nizkimi dohodki.
Klara Skubic Ermenc
Omejeno je njihovo družabno življenje in priložnosti za kakovostno preživljanje prostega časa.
Za razmislek
- Kdo ima pri nas volilno pravico?
- Kdaj so jo dobile ženske?
- Zakaj je pomembno, da je volilna pravica univerzalna?