Časoris
Borut Pahor je tudi na slovesnem dogodku ob razpisu volitev poslancev v evropski parlament dejal, da pričakuje opravičilo Antonija Tajanija. Foto: Daniel Novakovič/STA
Borut Pahor je na dogodku ob razpisu volitev poslancev v evropski parlament dejal, da pričakuje opravičilo Antonija Tajanija. Foto: Daniel Novakovič/STA

Opravičilo predsednika evropskega parlamenta

Včasih se je treba spominjati tudi stvari, ki niso lepe. V Evropi se pogosto spominjamo tragičnih dogodkov iz prve in druge svetovne vojne, ki se ne smejo ponoviti.

Tudi Evropska unija se je porodila iz želje po miru.

Prav zato so mnoge Slovence in Hrvate, celo Italijane, močno vznemirile besede predsednika evropskega parlamenta, Italijana Antonia Tajanija.

Antonio Tajani. Vir: EPP/Wikimedia Commons/CC BY 2.0
Antonio Tajani. Foto: EPP/Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Na slovesnosti ob dnevu spomina na žrtve fojb v Bazovici, kjer se Italijani spominjajo umrlih med drugo svetovno vojno in po njej, je namreč izrekel besede: »Naj živi Trst, naj živi italijanska Istra, naj živi italijanska Dalmacija, naj živijo italijanski izgnanci.«

Tajani sicer ni bil edini italijanski politik, ki je ob tem dnevu spomina pozabil omeniti fašizem, zaradi katerega so trpeli in umrli številni Slovenci. A kot predsednik evropske ustanove ne bi smel dajati izjav, ki vodijo h krhanju odnosov med državami članicami.

Tajani se je sprva poskušal izmotati, da so ga narobe razumeli. Mnogi so mu na družabnih omrežjih sporočili, da ga niso.

Borut Pahor podpisuje odlok o razpisu volitev poslancev v evropski parlament. Foto: Daniel Novakovič/STA
Borut Pahor podpisuje odlok o razpisu volitev poslancev v evropski parlament. Foto: Daniel Novakovič/STA

Predsednik Borut Pahor je še na dogodku ob razpisu volitev poslancev v evropski parlament med drugim dejal: »Pričakujem, da se bo Tajani v celoti ogradil od svojih besed.«

Popoldne se je Tajani sestal s poslanci iz Slovenije in Hrvaške. Po sestanku je sporočil: »Iskreno obžalujem in se opravičujem, da sem uporabil besede, ki so morda užalile vaše državljane.«

Na koncu je še dodal: »Vse oblike totalitarizmov si zaslužijo odločno obsodbo, žrtve fašizma, nacizma in komunizma pa je treba obravnavati z enakim spoštovanjem.«

Slovarček

Fojba je kraška jama. Po drugi svetovni vojni so vanje zmetali ubite Italijane. Italijani pravijo, da so jih Slovani ubili zgolj zato, ker so bili Italijani.

Za razmislek

  1. Ali bi bilo dobro, če bi se otroci v različnih državah o preteklosti učili iz skupnih učbenikov?
  2. Kako dobro poznaš zgodovino svojega kraja?
  3. Kaj pa sosednjih?

Sonja

Merljak Zdovc je urednica Časorisa. Je zelo radovedna in rada spoznava ljudi in njihove zgodbe. Veliko piše in včasih posname tudi kakšen video. Vesela bo, če ji pišeš.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.