V teh nenavadnih časih mladi doživljajo različne stiske.
Mnogi poročajo, da pogrešajo svoje prejšnje aktivnosti, prijatelje, da jih skrbi, kako bo s šolo, poudarja dr. Marija Anderluh, predstojnica Službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki v Ljubljani. O tem je govorila tudi s predsednikom Republike Slovenije Borutom Pahorjem.
Malo lažje je mladostnikom, ki so našli nadomestne aktivnosti in načine druženja, kot sta peka sladic ali kino s prijatelji prek Zooma.
Lažje je tudi tistim, ki se lahko o stiskah in skrbeh s kom pogovorijo.
A nekateri ne verjamejo v vaše stiske. Otroška psihiatrinja razlaga, da vanje dvomijo le tisti, ki se težko vživijo v tujo situacijo.
Spremembe, ki ste jih med epidemijo doživeli otroci in mladi, so zelo velike, vendar verjamemo, da boste ponosni, ko bomo čez leta pogledali nazaj, da ste pomagali umiriti te neverjetne razmere, ki so skoraj ustavile svet in povzročile veliko hudega.
Marija Anderluh
Da bi lahko življenje za vse teklo čim bolj normalno naprej, lahko poskrbimo predvsem z upoštevanjem priporočil, kot so nošenje mask, razkuževanje rok in vzdrževanje razdalje ter prezračevanje.
Psihiatrinja upa, da bodo odrasli pri tem čim boljši zgled mladim in otrokom.
Če bomo vsi čim natančneje upoštevali navodila, bomo lahko varno počeli vse več od ostalega, kar prispeva k dobremu počutju in zadovoljstvu. Upamo, da bo tega zdaj res vse več.
Marija Anderluh
Koncertov in množičnih prireditev, kjer je razdaljo težko zagotoviti, pa verjetno še nekaj časa ne bo.
Za razmislek
- Kako je epidemija vplivala nate?
- Na koga se lahko obrneš, ko čutiš stisko?
- Na kakšne načine ohranjaš stike s prijatelji?