Kako bo potekalo ocenjevanje v času šolanja na daljavo?
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je že izdalo ustrezna priporočila, toda nekateri se z ocenjevanjem na daljavo ne strinjajo.
Sklep ministrice omogoča manjše število ocen, kot jih zahteva pravilnik o ocenjevanju. Če je učitelj učence v drugem polletju že ocenil, lahko ocene zaključi. Če učenci v tem polletju ocen še nimajo, morajo pri posameznem predmetu pridobiti najmanj eno.
Da naj šole izvedejo preverjanje znanja brez ocenjevanja, pa je danes v pogovoru za TV Slovenija dejal direktor Zavoda za šolstvo Vinko Logaj.
»Predlagali smo, naj na šolah resnično izvedejo preverjanje znanja, brez ocenjevanja, da se pogovorijo z učenci o merilih in kriterijih,« je povedal Logaj.
Učiteljici Mateja Peršolja in Jožica Frigelj po spletu zbirata podpise, da letos številčnega ocenjevanja v osnovnih šolah ne bi bilo in da bi učencem le zapisali, ali napredujejo v višji razred.
Jožica Frigelj pravi, da so nekateri učenci računalnike dobili šele prejšnji teden, meseca zaostanka pa ne morejo tako hitro nadomestiti: »Takšno ocenjevanje ne bi bilo pravično.«
Kot poroča Delo, sta doslej zbrali 1300 podpisov.
Tudi na oddelku za pedagogiko in andragogiko ter v Zvezi društev pedagoških delavcev opozarjajo na pogoje, ki bi morali biti izpolnjeni, če naj bo ocenjevanje znanja tudi strokovno legitimno.
Pomisleki letijo tudi na izvedbo mature.
V Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) prejemajo pisma z vprašanjem, ali je maturo mogoče varno izvesti.
Na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem pozivajo pristojne k temeljitemu razmisleku o vztrajanju pri izvedbi mature v običajni obliki v teh zelo neobičajnih časih.
V Dijaški organizaciji Slovenije pa pravijo, naj se ta izvede, ko in če bodo ustrezni pogoji.
Za razmislek
- Kakšno je tvoje mnenje o ocenjevanju na daljavo: si za ali proti?
- S katerimi težavami se soočaš pri šolanju na daljavo?
- Kaj najbolj pogrešaš iz šole?