Z literaturo lahko »najdemo svoj prostor pod soncem, začutimo pripadnost in raziščemo svoj občutek za odgovornost,« pravi britanski pisatelj knjig za otroke Michael Morpurgo.
Na 23. april sta umrla sva velikana svetovne književnosti: William Shakespeare in Miguel de Cervantes. Prvi je med drugim napisal Romea in Julio, drugi Don Kihota.
Dan njune smrti je svetovna organizacija Unesco razglasila za svetovni dan knjige in avtorskih pravic.
V Sloveniji so ga razpotegnili na petdnevni literarni festival Dnevi knjige in ga začinili še z Nočjo knjige.
Noč knjige imajo še posebej radi šolarji, saj lahko takrat prespijo v šoli.
Na Osnovni šoli Dragotina Ketteja Novo mesto, ki jo obiskujejo otroci z zmerno motnjo, so na obisk povabili učence 2. razreda sosednje OŠ Drska.
Skupaj so preživeli popoldne ob branju knjig o prijateljstvu, gledanju slik v slikanici Sanje o svobodi in ustvarjanju.
V slikanici, ki so je prebirali na pobudo organizacije Amnesty International Slovenija, so zbrane misli izjemnih posameznikov, ki so se vsak na svoj način zavzemali za boljši svet.
V Amnesty International so pripravili tudi predloge, kako knjigo uporabiti za učenje o človekovih pravicah. Novomeški učenci so zato risali zmaje, ki so v daljne dežele pošiljali dobre želje, pa tudi metulje, na katere so dopisali misli o prijateljstvu.
»Glavni namen srečanja je bilo spoznavanje in sprejemanje drugačnosti ter s tem preseganje predsodkov do drugačnih, pa tudi zabava in druženje ob knjigi,« je povedala učiteljica Damijana Karlič.
Slovarček
Začiniti pomeni dodati snov, ki da prijetnejši okus.
Za razmislek
- Kaj je zate svoboda?
- Zakaj lahko s knjigami potujemo v različne svetove?
- O čem bi govorila tvoja knjiga?