1. maj, praznik dela, je dela prost dan, kar pomeni, da staršem ni treba v službo, tebi ni treba v šolo in da so trgovine zaprte.
Nekateri si na ta dan na prsi pripnejo nagelj.
Tudi jutranje glasbene povorke pihalnih orkestrov (pravijo jim tudi budnice) so pogoste na deželi in v rudarskih mestih, kot je Velenje.
Prvi maj praznujemo v spomin na dogodke s konca 19. stoletja. Takrat so namreč delavci v Chicagu zahtevali več delavskih pravic. Odpravili so se tudi na ulice in tam glasno protestirali.
Pozneje so se po svetu delavski protesti še ponavljali, večkrat so se končali s streljanjem. Teh dogodkov se spominjamo, saj so še danes številni delavci brez pravic. Veliko jih je tudi brez dela.
Že na predvečer, torej nocoj, bodo na številnih pobočjih Slovenije zagoreli kresovi. V čast praznika dela jih pri nas kurimo že več kot 70 let.
Kurjenje kresa je zabavna reč. V nekaterih krajih zbirajo velike suhe lesene tramove ves mesec in se veselijo 1. maja, ko bo plamen končno zagorel.
V Mariboru bodo kurili kres na Pragerskem, zagorel bo tudi na Ptuju, v Murski Soboti, na Bazenu v Kranju, na Bledu bodo kresovali na razgledni točki na Homu, gorelo bo tudi v Kranjski gori, na Primorskem, Notranjskem, Dolenjskem.
Najbolj obiskan je na predvečer delavskega praznika ljubljanski Rožnik, kjer zakurijo velik kres in pripravijo zabavo.
Veliko družin se v času prvomajskih praznikov (dela prost dan je tudi 2. maj) odpravi na izlete in potovanja.
Če ste med njimi tudi vi, se lepo imejte!
Za razmislek
- Zakaj je 1. maj delavski praznik?
- Ali si kdaj sodeloval pri kurjenju kresa?
- Kaj so to budnice?