Nobelovo nagrado za izjemne dosežke so sedaj podelili tudi na področju književnosti, miru in ekonomije.
Za književnost so letos podelili dve nagradi, saj je lani zaradi škandala znotraj švedske akademije niso podelili.
Tako je za leto 2018 nagrado za književnost prejela poljska avtorica in aktivistka Olga Tokarczuk. Njena dela nosijo sporočilo miru in medsebojnega razumevanja med ljudmi in narodi.
Za leto 2019 pa je nagrado prejel Peter Handke, avstrijski pisatelj, prevajalec in dramatik. Handkejeva mati je bila koroška Slovenka, zato je v svojem otroštvu govoril slovensko, danes pa iz slovenskega jezika tudi prevaja.
Nagrada Handkeju pa je za mnoge politično sporna, saj je v času sojenja Slobodanu Miloševiću za vojne zločine javno stopil na njegovo stran. Nastopil je tudi kot govornik na njegovem pogrebu.
Nobelovo nagrado za mir je dobil etiopski premier Abiy Ahmed Ali, ki je sklenil premirje s sosednjo državo Eritrejo. S tem je pripomogel k miru in stabilnejši prihodnosti prebivalcev tega nemirnega dela sveta.
[mappress mapid=”46″]Nagrada za ekonomijo v Nobelovi oporoki ni omenjena in se ne izplačuje iz njegove zapuščine. Uvedli so jo leta 1968 in se podeljuje na skupni slovesnosti podelitve Nobelovih nagrad. Letos so jo prejeli Abhijit Banerjee, Esther Duflo in Michael Kremer za poskus blaženja svetovne revščine.
Alfred Bernhard Nobel je bil švedski kemik, inženir in izumitelj, najbolj znan kot izumitelj dinamita. Prvič je bila nagrada z njegovim imenom podeljena leta 1901.
Bil je pacifist, kar pomeni, da se je boril proti vojnam in je zagovarjal mir. V svoji oporoki je zapisal, naj se večina njegovega premoženja nameni v sklad za podeljevanje danes tako prestižnih Nobelovih nagrad.
Za razmislek
- Zakaj je pomembno, kdo prejme Nobelovo nagrado?
- Na podlagi česa bi se ti odločila, kdo prejme najprestižnejšo nagrado?
- So nagrade dobra motivacija za delo?