Pri nas je na voljo vedno več novih tobačnih in nikotinskih izdelkov.
Sem štejemo navadne in elektronske cigarete, ogrevane tobačne izdelke in nikotinske vrečke.
To je pokazala raziskava, ki so jo opravili med dijaki drugega letnika srednjih šol.
Število tistih, ki uporabljajo takšne izdelke, se povečuje, odstotek kadilcev pa se ne znižuje več, poudarja Helena Koprivnikar z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Odstotki uporabnikov, ki posegajo po nikotinskih izdelkih, so med mladimi dosti višji kot med odraslimi. To je še posebej zaskrbljujoče. Dekleta imajo raje (elektronske) cigarete, fantje pa brezdimne izdelke.
Helena Koprivnikar
Raba elektronskih cigaret in fug ni samo problem dijakov. Uporabljajo jih že osnovnošolci, pojasnjuje Žanin Kužnik z Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija.
Otroci začnejo eksperimentirati s temi izdelki v petem ali šestem razredu. Uporabljajo jih med odmori na hodnikih, v toaletah ali celo med poukom, tudi na vlakih in avtobusih.
Žanin Kužnik
Večini dijakov se zdijo dostopni.
Pri nakupu jim pomagajo starejši. Pogosto se za njihovo uporabo odločijo zaradi družbe, v kateri si želijo biti sprejeti.
Prepričanje, da so brezdimni izdelki manj nevarni, je napačno.
Njegova raba ni normalen način človekovega obnašanja, pravi Tomaž Čakš z NIJZ.
Nihče se ne rodi s potrebo po nikotinu.
Tomaž Čakš
Poleg zasvojenosti škoduje razvoju možganov med odraščanjem, slabo vpliva na srčno-žilni sistem, povečuje rast tumorjev in nepopravljivo poškoduje pljuča.
Si ga res želiš poizkusiti?
Slovarček
Pri ogrevanih tobačnih izdelkih se tobak segreva na nižjo temperaturo kot pri običajnem kajenju. Namesto dima proizvajajo aerosol, ki vsebuje nikotin in druge kemikalije.
Tumor je skupek izrojenih celic.
Za razmislek
- So elektronske cigarete manj škodljive kot navadne?
- Koliko otrok jih uporablja na tvoji šoli?
- Kako lahko nekoga prepričamo, da jih opusti?
Dodaj komentar