Danes je svetovni dan človekovih pravic, saj so na današnji dan leta 1948 v Parizu sprejeli Splošno deklaracijo človekovih pravic.
Te so zapisane tudi v slovensko ustavo in so enake za vse ljudi, ne glede na spol, narodnost, kraj bivanja, narodno ali etnično pripadnost, barvo kože, vero, jezik ali druge osebne okoliščine.
Pri varovanju človekovih pravic državi pogosto priskočijo na pomoč nevladne organizacije.
Te lahko nudijo podporo ranljivim skupinam ali pa izvajajo nadzor nad delovanjem države in kršitvami.

Nevladne organizacije nas spremljajo na vsakem koraku in delujejo na zelo različnih področjih kulture, civilne zaščite, sociale, zdravja, športa in ekologije.
Širok razpon delovanja nevladnih organizacij predstavlja strip Kaj so nevladne organizacije?, ki je nastal v produkciji Mirovnega inštituta in v sodelovanju s Centrom nevladnih organizacij Slovenije.

»Nevladne organizacije so pomemben del civilne družbe, vendar se njihov prostor delovanja vedno bolj krči,« pojasnjuje soavtorica Brankica Petković z Mirovnega inštituta in izpostavlja problem svobode medijev oziroma morebitnih vplivov, ki jih imajo na poročanje medijev lahko njihovi lastniki. Naloga novinarjev je namreč med drugim, da raziskujejo in poročajo o kršenju človekovih pravic in zlorabi moči. Če novinarji ne morejo poročati o njih, zanje nihče ne izve.

Strip je narisal dr. Horowitz oziroma Ciril Horjak, skupaj s 17-letnim sinom Omarjem.
»Pri stripih očetu vedno bolj pomagam. Sam pravi, da zato, ker ima že nekaj časa bolečine v desni roki in hrbtu, jaz pa si rad mislim, da zato, ker se učim in postajam sposobnejši,« pravi Omar.
Na ogled je do 7. januarja.
Za razmislek
- Kako lahko lastniki medijev vplivajo na vsebino?
- Si že sodelovala s kakšno nevladno organizacijo?
- Zakaj je pomembno, da so mediji neodvisni?