Na lep sončen pomladni dan je tole novico še posebej težko napisati: V afganistanskem glavnem mestu Kabulu so družine v nedeljo in ponedeljek pokopale več deset deklic, ki so umrle v nedeljskem terorističnem napadu.
V eksploziji avtomobila bombe pred srednjo dekliško šolo je umrlo najmanj 68 ljudi, večinoma šolark. Zakaj je prišlo do napada in kdo ga je izvedel, ni znano.
Ves svet se je odzval z ogorčenjem nad tem zločinom. Nobelova nagrajenka za mir Malala Jusafzaj, ki so jo leta 2012 talibani ustrelili v glavo, je na Twitterju zapisala:
»Stopnjevanje terorizma je zaskrbljujoče za mir in demokracijo v Afganistanu. Svetovni voditelji se morajo združiti in zaščititi učence.«
In Kabul, terrorists committed a horrendous attack on school children, most of them girls. The escalation of terrorism is alarming for peace and democracy in Afghanistan. World leaders must unite to safeguard school-children. My heart is with the #Kabul school victims’ families.
— Malala (@Malala) May 9, 2021
Otroci so v deželah, kjer vlada nasilje, pogosto žrtve najhujših zločinov.
V Afganistanu so poleg njih tudi drugi civilisti tarča napadov. Pred skoraj natanko letom dni je v napadu na porodnišnico v Kabulu umrlo denimo 24 mater, otrok in dojenčkov.
V Nigeriji pa prebivalce že vrsto let ustrahuje skupina Boko Haram. V zadnjih enajstih letih je ta večkrat izvedla množične ugrabitve šolskih otrok.
Otrokove pravice ščiti posebna mednarodna konvencija. Vsi otroci imate pravico do življenja in do varnosti. Še več: kot ranljiva skupina morate biti posebej zaščiteni.
Za to si moramo prizadevati vsak posebej v vsakdanjem življenju in vsi skupaj kot mednarodna skupnost.
Slovarček
Talibani so skrajno islamsko gibanje v Afganistanu, ki med drugim nasprotuje šolanju deklic.
Za razmislek
- Kdo bi moral zaščititi otroke v Afganistanu in na kakšen način?
- Ali poznaš konvencijo o otrokovih pravicah?
- Katera pravica se ti zdi najpomembnejša?