Narava je povsod okoli nas.
Človek s svojim početjem pogosto posega v naravo in uničuje okolje.
Ogroža druga živa bitja, izrablja neobnovljive vire, tiste, ki se lahko obnavljajo, pa izkorišča hitreje, kot se lahko obnavljajo. To pomeni, da prehitro ulovi na primer preveč rib ali poseka preveč gozdov.
Človek je razvil tudi snovi, ki se dolgo razgrajujejo, denimo plastiko. Zaradi njih je življenje udobnejše, a plastične vrečke onesnažujejo okolje in povzročajo smrt številnih živali.
Prav zato je zelo pomembno, da varujemo okolje in poskrbimo, da človek ne škoduje preveč naravi in okolju.
Za ohranjanje narave in varovanje okolja se zavzemajo naravovarstveniki. Velikokrat delujejo v nevladnih organizacijah, na primer v mednarodni organizaciji Greenpeace.
Predstavniki nevladnih organizacij so na poslance državnega zbora naslovili pobudo, naj zavrnejo predlog za spremembo zakona o varstvu narave.
Sprememba bi jim lahko preprečila sodelovanje pri presoji vplivov na okolje pri izdaji gradbenih dovoljenj.
Ko bi se odločali denimo o gradnji nove hidroelektrarne, nevladne organizacije ne bi imele besede. Ribiči, na primer, ne bi mogli izraziti svojega mnenja, ker ne bi izpolnjevali pogojev.
Prizadevanja nevladnikov so podprli protestniki, ki so se zbrali pred parlamentom.
Poslanci odbora, ki je o tem odločal, so izglasovali spremembo zakona, toda vanj so dodali nekaj izjem. Določene organizacije bodo še naprej lahko izražale svoje mnenje. Med njimi so tudi ribiči.
V Evropski uniji sicer pravijo, da je prihodnost lahko le zelena. To pomeni, da mora iti gospodarski razvoj z roko v roki z varovanjem narave in da narave ne smemo žrtvovati zaradi gospodarskega napredka.
Slovarček
Naravovarstvenik si poklicno ali ljubiteljsko prizadeva za varstvo narave.
Nevladna organizacija je organizacija, ki ni del vladajoče politike in je ni ustanovila država.
Za razmislek
- Zakaj je treba varovati naravo?
- Zakaj se včasih težko odrečemo stvarem, ki škodijo naravi?
- Ali poznaš kakšno nevladno organizacijo?