Biti otrok v letu 2020 ni enostavno. Pandemija covida-19 ima dramatične posledica za otroke, ugotavlja poročilo organizacije Eurochild, mreže 200 organizacij iz 35 držav, ki se zavzemajo za pravice otrok.
Evropski otroci plačujete visoko ceno z duševnimi težavami in nasiljem v družini, ugotavljajo na podlagi analize razmer v 25 evropskih državah.
V Grčiji, Romuniji, na Madžarskem in Slovaškem na primer je število otrok, ki jih iz družin premestijo v alternativno oskrbo, zraslo skoraj za tretjino.
Vse več staršev vse težje skrbi za svoje družine tako, kot bi si želeli. Zmanjšanje plač, čakanje na delo ali izguba službe so mnoge pahnili na rob revščine.
Povsod po Evropi je zraslo tudi število primerov družinskega nasilja in težav v duševnem zdravju. Krivci za to so denarne skrbi, zaskrbljenost zaradi prihodnosti in omejitve gibanja. Med evropskimi državami, kjer so razmere na tem področju zaskrbljujoče, poročilo navaja tudi Slovenijo.
Toda v Eurochildu so prepričani, da se je s sistematičnim odzivom in konkretnimi ukrepi mogoče spopasti s temi problemi: »Če postavimo otroke v središče okrevanja, lahko Evropa postane še boljša in še močnejša.«
»Naložba v otroke in njihovo dobro počutje je zmagovalni recept za odpornost družbe,« meni Jose Angel Gurria, prvi mož vplivne Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD).
Pomembno je tudi, da politiki prisluhnejo mnenjem otrok o tem, kako reševati njihove probleme. Mnogi odrasli pač pozabijo, kaj so potrebovali kot otroci.
In kot kaže primer Grete Thunberg, so včasih mnenja otrok pametnejša od mnenj odraslih.
Slovarček
- Naložba je uporaba denarja za povečanje premoženja. Lahko pa je tudi naložba v izobrazbo, zdravje, dobro počutje …
- Alternativna oskrba otrok so različni načini oskrbe otrok, za katere starši ne morejo skrbeti.
Za premislek
- Katere so največje posledice pandemije za otroke v Sloveniji?
- Kdo ti je bil med pandemijo v največjo pomoč?
- Kaj bi ti rad sporočil (odraslim) politikom?