Pred tedni so številni mediji poročali, da so se v beneških kanalih pojavili delfini.
Novica je marsikoga zelo razveselila. A kaj, ko novica ni bila resnična!
Ko so v reviji National Geographic to razkrili, so bili njihovi bralci zelo razočarani.
Lahko vas je sram, so jim sporočili po Facebooku. Morali bi nas pustiti, da verjamemo laži, ki je prinesla sonce v naša srca v teh mračnih časih.
Zakaj si ljudje tako močno želijo verjeti, da je lažna novica o delfinih resnična? Ker v teh zoprnih koronačasih potrebujemo drobne lučke na koncu mračnega predora.
A kljub temu moramo biti pozorni, preden delimo zgodbe, zaradi katerih se bolje počutimo. Nič ni narobe, če jih posredujemo naprej, le prepričati se moramo, da so resnične.
Socialna psihologinja Erin Vogel je namreč za National Geographic dejala, da deljenje neresničnih novic, tudi če gre za simpatične, kot je ta o delfinih, spodbuja nezaupanje do vsega in vsakogar.
Sedaj so mediji objavili, da v beneških kanalih plava orjaška meduza.
Kaj zdaj? Je orjaška meduza res plavala v bližini Trga Sv. Marka v samem središču Benetk?
Kako lahko to preverimo?
Prvi zanesljivejši pokazatelj je, da so o meduzi poročali številni ugledni tuji mediji, med njimi na primer: CNN, La Stampa, Time, delila jo je novinarska agencija Reuters.
Drugi je, da je Andrea Mangoni, biolog iz Benetk, ki jo je posnel, novinarjem časopisa La Stampa povedal, kako jo je ujel na kamero.
»Ker v kanalih ni prometa, usedline ostajajo na dnu. Ko nastopi oseka, lahko morsko življenje opazujemo celo v središču mesta.«
Tretji pa, da po dosedanjih informacijah portali za preverjanje dejstev, kot je Snopes, te novice niso ovrgli.
Če želiš vedeti, kako preveriti novico, lahko pogledaš napotke, ki smo jih pripravili v Časorisovi rubriki Lažne novice in dezinformacije: Kaj moramo vedeti.
Za razmislek
- Znaš preveriti lažne novice?
- Ali veš, s čim si lahko pomagaš?
- Zakaj so lažne novice škodljive?