Kje izveš, kaj se dogaja okrog tebe in po svetu?
Verjetno od prijateljev, staršev, družbenih omrežij in medijev.
Še posebej zadnji so tako pomembni za družbo, da uživajo posebno varstvo. Prav tako imajo svoj »praznik«, ki ga obeležujemo danes: svetovni dan svobode medijev.
V kakšnem položaju so novinarji?
142 jih je trenutno za zapahi. Večinoma prihajajo iz Turčije, Belorusije, Ukrajine in Rusije, na kar je izjemno vplivala vojna. Posebej izstopa Vladimir Kara-Murza, ki ga je Putinov režim obsodil na 25-letno zaporno kazen.
To vse vpliva na demokracijo in človekove pravice.
Platforma Sveta Evrope za zaščito novinarjev je v svojem poročilu, ki so ga prav zaradi takšnih primerov naslovili Vojna v Evropi, pripravila pregled stanja in priporočila.
Leto 2022 je bilo leto, ki ga je zaznamovala vojna. In v delih Evrope je bila to tudi vojna z novinarstvom. Odkar je Rusija napadla Ukrajino, je bilo pri opravljanju svojega dela ubitih najmanj dvanajst novinarjev in medijskih delavcev. 21 jih je bilo poškodovanih.
Svet Evrope
Dokument prav tako preučuje zlom ruskega neodvisnega novinarstva in neodvisnega novinarstva na ukrajinskih okupiranih območjih.
V Sloveniji tako hudih primerov na srečo nismo zabeležili, kar pa ne pomeni, da mediji nimajo težav. Letos je šest novinarjev prijavilo pritiske nanje ali spletno nadlegovanje.
S kakšnimi izzivi se še soočajo slovenski novinarji in drugi medijski delavci, so popisali v novinarskem sindikatu.
Želiš iz prve roke izvedeti, kako poteka novinarsko delo?
Še vedno se lahko pridružiš naši ekipi Časorisovih mladih novinarjev, ki se kalijo pod vodstvom naših novinark!
Slovarček
Režim je oblast.
Svet Evrope je organizacija za varovanje človekovih pravic v Evropi.
Za razmislek
- Katere slovenske medije spremljaš?
- Ali novinarstvo s tehnološkim razvojem pridobiva ali izumira?
- Kakšni izzivi čakajo medije?