Predsednik države Borut Pahor je ta teden določil datum parlamentarnih volitev.
Tretjega junija bodo lahko vsi državljani, ki so dopolnili 18 let, na najbližjem volišču oddali glas za tiste politične stranke, za katere menijo, da bodo znale najbolje upravljati z državo.
Predstavniki strank, ki bodo dobile največ glasov, bodo izvoljeni v parlament. Tam bodo naslednja štiri leta sprejemali nekatere najpomembnejše odločitve v državi.
Stranka, ki bo dobila največ glasov, bo imela priložnost, da sestavi vlado. Ponavadi to nobeni stranki ne uspe brez sodelovanja z drugimi, zato se stranke kasneje povežejo v koalicijo strank.
V volilno tekmo se bo podalo okoli dvajset strank oziroma list. Med njimi so vse stranke, ki so že v parlamentu. To so SMC, SDS, Desus, SD, NSi, Levica in Stranka Alenke Bratušek.
Poleg teh se bodo za uvrstitev v parlament borile še nekatere nove in stare. Najbolje kaže Listi Marjana Šarca.
Vendar ne bo šlo zlahka. Če želijo predstavniki strank vstopiti v volilno tekmo, morajo zaradi transparentnosti volitev izpolnjevati številne pogoje.
Komu bo uspelo, bo znano po prvomajskih praznikih.
V Časorisu bomo parlamentarnim strankam in Listi Marjana Šarca, ki ima glede na predvolilne ankete med novimi strankami največ možnosti za uvrstitev v parlament, med volilno kampanjo zastavili eno vprašanje.
Zanima nas, kaj bodo, če bodo izvoljeni, v prihodnjih štirih letih naredili za otroke.
Njihove odgovore bomo nato objavili, podobno kot smo med predsedniško kampanjo objavili odgovore kandidatov za predsednika republike.
Slovarček
Koalicija je zveza političnih strank, ki imajo skupni cilj.
Transparentnost pomeni preglednost.
Za razmislek
- Zakaj je pomembno, da se državljani udeležijo volitev?
- Zakaj je pomembno, da so volitve poštene?
- Kaj bi ti vprašal predstavnike političnih strank?