V Slovenijo lahko starejši od 15 let odslej vstopijo le s potrdilom o cepljenju, prebolelosti oziroma z negativnim hitrim testom (pravilo PCT).
To velja tudi za otroke, ki brezplačno letujejo pod okriljem dobrodelnih programov.
Kdo bo pokril stroške hitrega testa tistim, ki niso cepljeni ali niso preboleli bolezni?

V Zvezi prijateljev mladine Slovenije pravijo, da bodo testiranje plačali starši. »O tem so bili obveščeni in večina ni imela pripomb,« pojasnjuje Anja Vogrič.
»Seveda to ni prav, saj stroškov ne bi smelo biti,« meni Vinko Hostar, predsednik ZPM Krško, ki ima počitniški dom na Lošinju. »Toda ne vem, kdo bi jih lahko pokril. Cena letovanja otrok iz akcije Pomežik soncu je določena in ne upošteva stroška testiranja.«
Prav zato pritrjuje tistim, ki menijo, da bi morali med izjeme umestiti otroke do 18. leta starosti.
»Po Konvenciji o otrokovih pravicah je vsak otrok do dopolnjenega 18. leta starosti,« opozarja predsednica ZPMS Darja Groznik. »Med otroki je še vedno malo prebolevnikov in cepljenih. Otroci in mladostniki to poletje res potrebujejo počitnice. Državo pozivamo, da starejših otrok ne enači z odraslimi.«

A po besedah dr. Mateje Logar, vodje svetovalne skupine za covid-19, odlok ostaja. »Ta starostna skupina ima vsekakor na voljo cepivo. Podatek, da otroci redkeje zbolijo, ne drži, res pa je, da otroci večinoma zbolijo z blažjo obliko bolezni.«
Slovenskemu Karitasu pravilo PCT ne povzroča težav pri izvedbi letovanj, saj se lahko prostovoljci brezplačno testirajo. V Rdečem križu Slovenije pa pravijo, da bodo stroške testiranja poravnali iz sredstev, ki jih za letovanja pridobijo iz različnih virov.
Podobno bodo ravnali v ZPM Ljubljana Moste – Polje. »Če bodo otroci ob povratku potrebovali test, bo stroške testiranja poravnala naša organizacija,« pojasnjuje predsednica Anita Ogulin.
Za razmislek
- Bi moralo pravilo PCT veljati samo za odrasle?
- Kdo bi moral pokriti strošek hitrega testa?
- Poznaš še kakšno dobrodelno akcijo?