Nekaterim učencem zadnje triade in dijakom v ponedeljek vendarle ne bo treba več šolskih ur presedeti v klopi z masko na obrazu. A to bo veljalo za tiste, ki bodo lahko vzdrževali razdaljo.
Tudi učitelji prve in druge triade bodo lahko v učilnici brez maske, tisti, ki poučujejo v zadnji triadi, pa jo bodo morali uporabljati, saj niso vključeni med izjeme.
Vlada je namreč zvečer sprejela odlok o nošenju mask v zaprtih javnih prostorih in na prostem. Ta je v delu, ki se nanaša na šole, milejši, kot so napovedovali.
Med izjeme, ki jim ni treba nositi maske v zaprtih prostorih, umešča:
- osebe, vključene v vzgojno-izobraževalne programe v zavodih do vključno 6. razreda osnovne šole,
- vzgojitelje predšolskih otrok in vzgojitelje predšolskih otrok-pomočnike pri opravljanju neposrednega dela z otroki,
- učitelje do vključno 6. razreda osnovne šole, če je pri izobraževalni dejavnosti možno zagotoviti vsaj 2 m medosebne razdalje,
- učence od 7. razreda osnovne šole dalje in dijake srednjih šol, če je pri izobraževalni dejavnosti možno zagotoviti vsaj 1,5 m medosebne razdalje,
- osebe, ki izvajajo organizirano športno vadbo.
Za izjeme se glede uporabe zaščitnih mask uporabljajo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki so objavljena na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Po teh priporočilih sicer še vedno velja, da učenci in dijaki (razen izjem) v učilnicah ne uporabljajo mask.
Tudi na javnih mestih bodo morali maske nositi vsi tisti, ki ne bodo mogli ohranjati medsebojne razdalje.
Še dopoldne je bilo vse drugače
Ravnatelji so dopoldne obiskali učence od sedmega do devetega razreda in jim naročili, da morajo v ponedeljek v šolo obvezno vsi prinesti maske in jih potem tudi nositi ves čas pouka. Prav nič ne bo veljalo, če bodo rekli, da jih imajo v torbi ali da so jih pozabili doma.
Nošenje mask v razredu naj bi bil namreč način, kako zajeziti razmah novega koronavirusa v zadnjih dneh.
A že nekaj ur kasneje so začele prihajati drugačne informacije.
Gregor Pečan, ravnatelj OŠ Janka Modra Dol pri Ljubljani in predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev, je dejal, da na šoli do 14. ure še niso prejeli okrožnice ministrstva za izobraževanje. Prav tako sprememba odloka še ni bila objavljena v uradnem listu.
»Dokler ne dobimo okrožnice, ne bomo spreminjali usmeritev,« pravi Pečan.
Dodaja, da so po drugi strani na šoli dobili posnetek zaslona odgovora vodje svetovalne skupine za covid-19 Bojane Beović materi, ki jo je spraševala glede mask.
»V tem odgovoru Bojana Beović pravi, da to ni bil predlog posvetovalne skupine niti NIJZ. Sprašujem se, čigav je bil? Je to politična odločitev in zakaj je bila sprejeta? Učitelji naj bi štiri ali celo šest, sedem ur na dan učencem predajali znanje z masko na obrazu. Pozivam vladnega govorca Jelka Kacina, da potem tudi on novinarske konference vodi z masko na obrazu, glede na to, da nekateri trdijo, da aeorosoli po zraku letijo tudi osem metrov in torej priletijo tudi do poslušalcev v dvorani,« dodaja Pečan.
Predsednik združenja ravnateljev ve, da so na nekaterih šolah glede nošenja mask bolj striktni, na drugih manj in da jih eni nosijo, ker so sami ogroženi.
»A delati kot bi sicer, z masko na obrazu ne moreš. Kirurg med operacijo malo govori. Ne trdim, da mu ni naporno, saj so možgani največji porabniki kisika. Ampak mislim tudi, da so kirurške maske drugačne od teh, ki jih imamo na voljo učenci in učitelji.«
Ministrica dr. Simona Kustec je za STA sicer dejala, da bodo okrožnico poslali na šole še danes in da pravzaprav ne gre za veliko novosti.
Za večino vrtcev in šol sprememba po njenih besedah sploh ne bo sprememba, ker že delujejo na ta način. A ker povsod ukrepov niso upoštevali – ponekod so se v zbornici učitelji družili brez zaščite in razdalje – je bilo nekaj okužb tudi med učitelji.
Nošenje mask v razredih naj bi bil tako mehek ukrep, ki zagotavlja dodatno varnost, pravi ministrica, da šole in vrtci ne bodo prostori, kjer se bodo širile okužbe. Prvo vodilo namreč ostaja, da v vzgoji in izobraževanju tudi v teh okoliščinah ostanejo pri modelu B, da so otroci torej v šoli. Za otroke od sedmega razreda dalje bo nošenje mask obvezno le, če so v istem razredu in med njimi ni mogoče zagotoviti vsaj metra in pol razdalje.
V priporočilu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) glede uporabe mask za prihodnji teden sicer piše, da učenci v učilnicah ne uporabljajo mask.
In kaj o novem ukrepu menijo učitelji in ravnatelji?
Ravnatelj Gimnazije Celje – Center Gregor Deleja pravi, da bodo nova navodila najbrž sprejeli in izvajali, če je višji cilj nošenja mask preprečevanje širjenja okužbe.
»Je pa res, da bo trpela kvaliteta izvedbe pouka, pa naj si bo to na strani učiteljev ali učencev, tudi raven koncentracije bo najbrž drugačna. Izdatne probleme bodo imeli vsi tisti, ki masko težko nosijo zaradi zdravstvenih težav. Učitelji bi si vsekakor želeli malo bolj natančnih navodil in strokovnih pojasnil, ker velikokrat ne vemo prav dobro, kdo sprejema in utemeljuje odločitve – politika ali stroka.«
Poudarja še, da izrazito dobra dikcija premaga vsako masko. Toda povečan pritisk na glasilke zaradi povečane jakosti govora, da učenci učitelja slišijo tudi v velikih učilnicah, ima za glas zelo škodljive posledice.
Učiteljica Urša Kurmanšek z OŠ Livada v Ljubljani pravi, da bo z masko zelo težko učila, saj učenci spremljajo tudi njeno obrazno mimiko. »Sploh učenci v prvih, drugih in tretjih razredih, kjer učim angleščino, me bodo zelo težko razumeli. V razredu bo morala biti čista tišina. Že sedaj, ko nimam maske ves čas na obrazu, opažam, da zelo težko hkrati diham in govorim. Pravijo, da naj bi maske prenašale kisik in da naj ne bi ovirale dihanja, ampak odkar nosimo maske, sem po službi veliko bolj utrujena kot sicer.«
Zaradi raznolikih informacij smo ministrstvo za izobraževanje vprašali, kaj glede nošenja mask prihodnji teden sporočajo učencem, učiteljem in staršem. So te od ponedeljka obvezne za vse učitelje in učence od sedmega razreda dalje tudi v učilnicah, ne le na hodnikih in drugih skupnih prostorih? Pa tudi, kdo bo financiral nakup mask otrokom in učiteljem, če so te obvezne in če je treba maske redno menjavati?
Odgovor še čakamo. Tudi okrožnice za zdaj še ni.
Na Zvezi prijateljev mladine Slovenije so medtem že opozorili, da so maske za socialno šibkejše družine velik strošek.
Razumemo nujnost mask v šolah. A treba je razumeti tudi, kakšen velik strošek obvezne maske predstavljajo socialno ogroženim družinam . 3 maske/dan/otroka = 1 struca kruha. Maske bi zato morala zagotoviti država. #zagotovimomaskeotrokom @mddszRS @NIJZ_pr @MinZdravje @vladaRS
— Zveza prijateljev mladine Slovenije (@ZPMS_) September 18, 2020
Slovarček
Aerosoli so delci snovi, ki lebdijo v zraku.