Ljubljana je prevzela veliko odgovornost. Postala je zelena prestolnica Evrope.
Pred mestno hišo bodo danes slovesno postavili posebno informacijsko točko, prižgali zeleno luč in izobesili zastavo Zelene prestolnice Evrope 2016.
Veliko evropsko priznanje si je glavno mesto prislužilo, ker je v najkrajšem obdobju naredilo največ sprememb v pravo smer.
Središče Ljubljane se je v manj kot desetih letih prelevilo v prijetno okolje, kjer prevladujejo zelene površine in kjer imajo prednost pešci in kolesarji.
Danes si težko predstavljamo, da bi nas med sprehodom čez Prešernov trg zmotilo hupanje avtomobilov. Ali pa da sta bila še pred nekaj leti Kongresni trg in obrežje Ljubljanice parkirišče, ne pa zatočišče pred mestnim vrvežem.
A Ljubljana bo morala še marsikaj narediti. Morda največji izziv bo izboljšanje kakovosti zraka v središču mesta.
Na spletni strani Zelena Ljubljana objavljajo napotke, kaj lahko sami naredimo za okolje. Z majhnimi koraki lahko veliko naredimo, pravijo v Mestni občini Ljubljana.
Ko smo žejni, si natočimo vodo iz pipe, za zabavno vožnjo po mestu uporabljajmo kolesa, rolerje ali skiroje, na tržnici pa kupimo zelenjavo z domačega vrta.
Maskota zelene Ljubljane je zmajčica Floro, himna pa pesem Ljubljana. Zate, ki so jo spesnili učenci OŠ Poljane.
Ljubljana je edino mesto, ki je v srednji in jugovzhodni Evropi prejelo ta naziv, zato ljubljanski župan Zoran Janković pravi, da je »zvezda na evropskem nebu«.
Slovarček
Vrvež je živahno premikanje v velikem številu in v različne smeri.
Maskota je žival ali predmet, ki se mu pripisuje, da prinaša srečo.
Za razmislek
- Ali morda veš, kolikšen del Ljubljane prekrivajo zelene površine?
- Kaj lahko sam narediš za okolje?
- S čim se najraje voziš po mestu?