Kaj boste počeli prihodnji teden?
Eni porečete: nič posebnega. Drugi: kakšno vprašanje! Šli bomo v šolo. In tretji se boste morda spomnili, da je prihodnji teden vaš, saj je to Teden otroka.
Ja, otroci ste tako kul, da imate kar svoj teden! Tako je že pred časom zapisala Tršica Nina.
V Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) letos otroke spodbujajo, da v prostem času počnejo, kar jih veseli. »Starše pa pozivamo, naj jih pri tem podprejo in spodbujajo,« pravi predsednica ZPMS Darja Groznik.
Če ne veš, kaj bi počela prihodnji teden, si lahko pogledaš, kaj pripravljajo v najbližjem društvu prijateljev mladine. Ali pa se držiš napotkov Tršice Nine in imaš dan za igro, za kampiranje v dnevni sobi, če bo dež, za ustvarjanje, darila, kuhanje ali šport.
Vse to je namreč prosti čas. In ta je zelo pomemben!
»Prosti čas za otroka ne pomeni samo to, da takrat nima obveznosti. Pomembno je, da ima takšne, v katerih uživa in ga razbremenijo. Ni dobro, da starši otrokom vsiljujejo aktivnosti. In pomembno je, da imajo dovolj časa tudi za igro in druženje s prijatelji,« poudarja Anja Vilotič Novak iz ZPMS.
V ZPMS pravijo, da je kakovosten prosti čas tisti, v katerem razvijaš svoje potenciale. Lahko je to igranje košarke, glasbenega inštrumenta ali branje knjig.
Prekomerno gledanje televizije in vlogov na YouTubu ter igranje igric pa ne šteje kot kakovostno preživljanje prostega časa.
To lahko počneš kakšno urico na dan, za sprostitev, potem pa le počni kaj drugega.
Če imaš zanimiv predlog za kratkočasenje, nam ga posreduj na naslov urednik@casoris.si. Tako se bodo dobre ideje širile še med druge.
Slovarček
Potencial pomeni zmogljivost, zmožnost.
Za razmislek
- Zakaj prekomerno gledanje televizije ali igranje igric ne velja za kakovostno obliko preživljanja prostega časa?
- Kako pogosto v prostem času ustvarjaš?
- Kdaj si nazadnje počel nekaj novega?