Ste vedeli, da princi in princese ne živijo le v pravljicah?
Nekateri živijo tudi v različnih evropskih kraljevinah. Teh ni malo, med njimi so na primer Belgija, Danska, Nizozemska, Norveška, Španija in Švedska. Ampak od vseh je najbolj znana Velika Britanija.
V to državo so že več tednov uprte oči mnogih oboževalcev monarhije.
V soboto se bo ob 12.00 po lokalnem času v kapeli Sv. Jurija v graščini Windsor namreč poročil princ Harry. Harry je drugi sin prestolonaslednika Charlesa oziroma vnuk britanske kraljice Elizabete II. Njegova izvoljenka je Američanka Meghan Markle, nekdanja igralka, a tudi bojevnica za pravice žensk.
Že kot 11-letna deklica je proizvajalca sredstva za pomivanje posode v pismu pozvala, naj spremeni sporočilo svojega oglasa, potem ko je slišala sošolca ob gledanju tega oglasa reči, da ženske sodijo v kuhinjo.
Princ Harry je šele šesti v vrsti za britanski prestol. Morda je zato njegovo življenje lahko nekoliko bolj sproščeno. Ni se mu treba držati vseh strogih pravil, ki narekujejo obnašanje članov kraljeve družine.
Življenje na dvoru ni vedno zelo pravljično. To je izkusila tudi mama princa Harryja, princesa Diana, ki je po ločitvi od moža princa Charlesa umrla v prometni nesreči.
Na poroki bo nastopil tudi glasbenik Elton John, ki je princesi Diani po smrti posvetil pesem Candle in the Wind.
Slovarček
Kraljevina je državna ureditev, v kateri vlada kralj. A mnoge kraljevine so obenem tudi demokratične države, kjer o političnih zadevah odločajo predstavniki političnih strank, ki so zmagale na volitvah.
Monarhija je država, v kateri vlada monarh; monarh pa pomeni vladar.
Za razmislek
- Zakaj je nekoč veljalo, da se princi ali princese ne smejo poročiti z ločenimi osebami?
- Ali ženska v vsaki kraljevini lahko vlada?
- Poznaš še kakšno obliko državne ureditve, kjer vladajo plemiči?