Kaj lahko naredim, da bodo otroci bolje razumeli, kako deluje država, se je vprašal Klemen Šuligoj, magister prava in sodniški pripravnik pri Višjem sodišču v Ljubljani.
Domislil se je projekta Korak naprej, ki je na spletu zaživel prav te dni.
Z njim želi na preprost način posredovati znanje in veščine o državi, državni oblasti, politiki, davkih, socialni varnosti, delu in drugih temah, ki jih v šolah ne učijo, v življenju pa jih potrebujemo.
»Pripravljamo izobraževanja, na katerih posredujemo znanje z nekega področja, nato pa udeležence seznanimo z dejanskimi dokumenti, obračuni, koristnimi spletnimi stranmi, aplikacijami.«
Projekt je nastal zaradi prepričanja, da bi morali vsi poznati osnove delovanja države, aktivne politične udeležbe ali na primer pravice in obveznosti iz dela.
»Številni mladi se prej ali slej v življenju srečajo s temi temami, a zaradi nepoznavanja vsebine ne vedo, kako ravnati. Pogosto ne vedo niti, kje znanje pridobiti, zato se obrnejo na starše, prijatelje in znance, vendar pa tudi ti z njimi niso seznanjeni in jim ne morejo podati koristnih nasvetov.«
Klemen Šuligoj je prepričan, da je projekt pomemben za otroke, saj jim nudi dodatno znanje, ki ga vsakdo prej ali slej potrebuje.
»Mladim želimo omogočiti, da se vsestransko razvijejo v izobražene in funkcionalno pismene državljane, sposobne za sprejemanje najpomembnejših življenjskih odločitev. Naša vizija je ljudi poučiti o uporabnih temah in jim omogočiti, da uresničijo svoje sposobnosti, s tem pa prispevati k napredku družbe kot celote.«
Za razmislek
- Ali veš, kaj počne vlada?
- Kaj pa državni zbor?
- Kaj so davki?