V Slovenijo še vedno prihajajo otroci in odrasli, ki bežijo pred vojno.
V številnih državah se jih bojijo. Tudi pri nas so ponekod prebivalci protestirali, ker niso želeli, da bi jim ponudili zatočišče v bližini njihovih domov.
Toda mnoge druge prebivalce je pretreslo, da v Kranju niso želeli ponuditi strehe nad glavo šestim otrokom brez spremstva. To so otroci, ki so morali na pot iti brez staršev.
Med tistimi, ki so nasprotovali njihovi namestitvi v kranjskem dijaškem domu, so bili tudi učitelji.
Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič se je na njihovo ravnanje odzvala z besedami: »V teh časih je treba biti strpen, še posebej, ko gre za otroke. Vsi bi namreč morali imeti pravico do mirnega otroštva, do izobrazbe.«
V vladi so opozorili, da je treba po konvenciji o otrokovih pravicah upoštevati načelo otrokove največje koristi.
V Sloveniji je trenutno 23 mladoletnikov brez spremstva, ki prosijo za mednarodno zaščito.
Tudi v Zvezi prijateljev mladine Slovenije z zaskrbljenostjo spremljajo naraščanje nerazumevanja, nestrpnosti in celo sovraštva do beguncev, še posebej pa do otrok brez spremstva, in to celo med učitelji.
»Pedagoški delavci so namreč tisti, ki morajo najširši skupnosti posredovati sporočilo strpnosti in humanosti; ki morajo otroke in prek njih starše seznanjati z drugimi, drugačnimi in drugačnostjo ter jih učiti, kako se z njo soočati, da bo sobivanje lepše, lažje in boljše,« pravi predsednica ZPMS Darja Groznik.
Otroci, še posebej tisti brez spremstva, so najbolj ranljivi in občutljivi člani družbe. Prav zato jim moramo priskočiti na pomoč.
»Razum mora prevladati nad čustvi. Naših dejanj ne smejo voditi strahovi ampak sočutje,« še pravi Darja Groznik.
Slovarček
Protestirati pomeni javno izražati nasprotovanje.
Konvencija je dogovor, sporazum, zlasti med državami.
Za razmislek
- V Kanadi so otroci pripravili dobrodošlico beguncem. Kaj bi jim ti sporočil?
- Zakaj se nekateri bojijo otrok?
- Zakaj je treba otrokom brez staršev pomagati?