Ljubljančani so izvolili sedanjega župana Zorana Jankovića.
V Mariboru se bosta v drugem krogu pomerila podjetnik Aleksander Saša Arsenovič in Franc Kangler, ki je že županoval v tem mestu.
V Kopru je največ glasov dobil sedanji župan Boris Popovič, v Celju prav tako sedanji župan Bojan Šrot, toda v Kopru bo odločilen drugi krog, v katerem bo poleg Popoviča še Aleš Bržan.
V Murski Soboti, Novem mestu in Velenju so nove stare župane dobili že kmalu po zaprtju volišč: to so dr. Aleksander Jevšek, Gregor Macedoni in Bojan Kontič.
Na Ptuju pa se bosta v drugem krogu pomerila Nuška Gajšek in dr. Štefan Čelan, v Novi Gorici Matej Arčon in dr. Klemen Miklavič in v Slovenj Gradcu Tilen Klugler in Andrej Čas.
V mnogih krajih so volivci na lističih lahko obkrožili le eno številko pred imenom kandidata in tam izbira ni bila težka.
Drugje je bilo bolj napeto, saj krajani do poznih večernih ur niso vedeli, kdo bo odločal o prihodnosti kraja.
Letošnje lokalne volitve so pustile pečat. Na volišča se je namreč odpravilo več ljudi kot pred štirimi leti in več kot na državnozborskih volitvah.
To je spodbudna novica, saj o prihodnosti odločajo tisti, ki gredo voliti, in ne tisti, ki ostanejo doma.
Volilna udeležba po Sloveniji je bila do zaključka redakcije 46,92 odstotka, v ponedeljek pa so podatki kazali, da je glasovalo 50,61 ljudi. Najvišja udeležba je bila v Solčavi, kjer je glas oddalo 84,23 odstotka volilnih upravičencev. Po ponedeljkovih podatkih je bila najnižja v Vojniku (35,47).
Drugi krog volitev bo 2. decembra.
Slovarček
Volilni upravičenci so tisti, ki imajo pravico iti na volišče in oddati svoj glas.
Zaključek redakcije pomeni trenutek, ko medij neha spremljati dogajanje, ker mora zaključiti s poročanjem.
Za razmislek
- Zakaj nekateri upravičenci ne gredo volit?
- Kdo odloča v njihovem imenu?
- O čem odločajo župani in mestni svetniki?