Digitalne veščine so iz dneva v dan pomembnejše: za delo doma, v šoli ali v službi.
Brez osnovnega digitalnega znanja bi bila kakovost življenja večine svetovnega prebivalstva slabša.
A za to so pomembni tako dostop do digitalne tehnologije kot tudi spretnosti, ki nam omogočajo njeno uporabo in izkoriščanje vseh možnosti, ki nam jih ta ponuja.
V Tednih digitalnih veščin, ki jih pripravljajo v Simbiozi in potekajo med 13. in 31. majem ter so del vseevropske kampanje All Digital Weeks, se bodo Slovenci in drugi Evropejci seznanili s pomenom digitalnih veščin. Med njimi so denimo:
- digitalna medijska pismenost in dezinformacije,
- kibernetska varnost in varnejši internet,
- digitalne spretnosti za okolje in trajnost.
Učitelji v nekaterih osnovnih šolah po Sloveniji že uporabljajo digitalno tehnologijo in s tem krepijo digitalne spretnosti učencev.
Med njimi je Časorisova Tršica Nina.
Uporaba tehnologije pri pouku seveda ne pomeni, pravi Nina Jelen, da so otroci veš čas na napravah. To je samo en delček vsega, kar počno v šoli.
Želimo ali ne, digitalna tehnologija je tukaj. Naša odgovornost je, da učence naučimo, kako naj jo pravilno uporabljajo. Če poučuješ s pomočjo tehnologije, jih lahko ozavestiš tudi o pasteh in nevarnostih.
Nina Jelen
Da osnovnošolci potrebujejo več ključnih digitalnih kompetenc, se strinja tudi Ana Pleško, direktorica socialnega podjetja Simbiosa Genesis.
Otroci potrebujejo osnovne računalniške veščine, veščine za varno in učinkovito uporabo interneta, vključno s poznavanjem spletnega bontona, digitalne komunikacije in osnov programiranja.
Ana Pleško
Tu je še razumevanje koncepta digitalnega državljanstva, ki se pri njih, kot pravi, nanaša predvsem na zavedanje pomembnosti varovanja osebnih podatkov.
V osnovni šoli je namreč mogoče narediti najbolj aktivne korake k digitalni preobrazbi.
Ana Pleško