Redkokdo se veseli zgodnjega vstajanja pred šolo.
Hitro si je treba umiti zobe in obraz, se obleči, dati na hrbet šolsko torbo in že je treba oddrveti k prvi šolski uri.
Ali si v takem jutru vzameš čas za zajtrk? In če si ga, je ta zdrav? Ga sploh lahko poješ v miru za kuhinjsko mizo?
Na današnji dan že osmo leto zapored obeležujemo dan slovenske hrane. V osnovnih šolah in vrtcih na ta dan za malico pripravijo tradicionalni slovenski zajtrk iz lokalnih sestavin: običajno so to kruh, maslo, med, mleko in jabolko.
Projekt pomaga tudi pri ozaveščanju, kako lahko z zdravimi prehranjevalnimi navadami zmanjšamo debelost pri otrocih, pravijo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
»S slovenskim zajtrkom želimo otroke in mladostnike ozaveščati za zdrav način življenja,« pojasnjuje Martin Grosek, ravnatelj Osnovne šole Ljubečna. Dodaja, da je zajtrk z lokalnimi sestavinami nujen v svetu, ko so trgovske police polne industrijsko predelanih živil.
Lokalnemu zajtrku so naklonjeni tudi v vrtcih.
Ana Bulc, ravnateljica vrtca Ciciban, meni, da je takšen projekt v Sloveniji dobra ideja, saj je privzgajanje zdravih prehranjevalnih navad otrokom zelo zahtevno delo.
V vrtcu so v zadnjih letih tradicionalni slovenski zajtrk celo razširili v Teden tradicionalne slovenske kuhinje. Takrat so na krožnikih enolončnica, žganci in kisla repa, nekatere jedi pa vzgojiteljice z otroki skuhajo kar same.
Slovarček
Hrana iz lokalnih sestavin je tista, ki je pridelana pri nas in tako ni pripeljana iz tujih dežel.
Industrijsko predelana hrana je hrana, ki je kemično predelana in ima dodane sladkorje ter ojačevalce okusa, zaradi česar se zdi bolj okusna.
Za razmislek
- Koliko časa pred odhodom v šolo nameniš zajtrkovanju?
- Ali veš, kje je zrastla hrana na tvojem krožniku?
- Kako si lahko z lokalnimi in zdravimi sestavinami pripraviš najljubši zajtrk?