Marsikje po svetu se vedno bolj zavedajo, da bodo podnebne spremembe vplivale na razmere, v katerih živimo.
Globalno segrevanje povzroča suše in poplave in vpliva na vodo, ki jo pijemo, na zrak, ki ga dihamo, na prostor, v katerem živimo.
Zaradi podnebnih sprememb se življenjski prostor številnih ljudstev krči. Mnogi že iščejo možnost za življenje v drugih državah. Vsakdo ima namreč pravico do socialne varnosti in do pravic, nepogrešljivih za njegovo dostojanstvo in svoboden razvoj njegove osebnosti. Človeško dostojanstvo je namreč temeljna človekova pravica.

Po vsem svetu mladi zato že več kot leto dni pozivajo k spremembam zakonov v prid varovanja okolja. Te dni so množično protestirali v Madridu, kjer poteka globalna podnebna konferenca.
Pozivom so se pridružili tudi številni znanstveniki. Po nevladnih organizacijah so zahtevo za sprejetje takojšnjih ukrepov na politike naslovili štirje mladi raziskovalci, ki preučujejo vreme, podnebje in vplive podnebnih sprememb.

Včeraj pa so k pripravi ambicioznih in celovitih ukrepov vlado, državni zbor in državni svet pozvali še člani stalnega posvetovalnega odbora za podnebno politiko pri predsedniku Republike Slovenije.
Priporočili so jim, da pretehtajo razglasitev izrednih podnebnih in okoljskih razmer v najkrajšem možnem času.
Podnebne spremembe že zdaj ogrožajo zdravje in domove mnogih. Če politiki ne bodo sprejeli potrebnih ukrepov, bodo številni deli sveta neprimerni za življenje, in množične selitve bodo neizogibne.
Tedaj se lahko zgodi, da bodo v prihodnosti zato ogrožene še druge temeljne človekove pravice.
Za razmislek
- Zakaj se odrasli ne zmenijo za sporočila številnih mladih protestnikov?
- Kaj bi rekla politikom, ki se ne posvečajo okoljskim problemom?
- Ali meniš, da so se ljudje pripravljeni odpovedati letenju, denimo na počitnice?