Začenja se tretji teden šolanja na domu. Tokrat boste šolarji uro, ki ste jo izgubili zaradi premikanja ure z zimskega na poletni čas, prav gotovo laže nadoknadili, saj domači šolski zvonec ni tako neizprosen.
Kako ti gre? Ti je uspelo vzpostaviti stik z učitelji? Jim znaš poslati elektronsko pošto ali sporočilo prek e-asistenta?
Nič hudega, če ti še ne gre vse kot po maslu. Važno je, da se trudiš, in prav gotovo ti bo uspelo. Če ne gre drugače, prosi starše, naj ti pomagajo poslati elektronsko pismo učiteljici. To prav gotovo vsi znajo.
Drugje pa se nekaterim že lahko zatakne. Pri dostopu in poznavanju tehnologije so namreč med starši velike razlike.
To ugotavljajo pri zvezi aktivov svetov staršev, kjer so pred tednom dni objavili vprašalnik, ki ga je rešilo 15.000 posameznikov.
Anton Meden, predsednik zveze, pravi, da je anketa pokazala veliko obremenjenost staršev pri šolanju otrok doma ter pomanjkljivo komunikacijo med starši in učitelji.
»Starši potrebujejo podporo učiteljev. Samo z njihovo pomočjo bodo otroci prepoznali učenje na daljavo kot redno šolsko delo in ne počitnice.«
Z vsemi težavami z učenjem na daljavo naj se obrnejo na šole, svetuje Anton Meden.
To velja tudi, če v družini nimajo računalnika ali dostopa do spleta. Takšnih je približno 700 otrok in dijakov, pravijo na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport, kjer so te podatke od osnovnih in srednjih šol pridobili v sodelovanju z zavodom za šolstvo.
Šole so zaprosili, da učencem posodijo opremo, ki na šolah trenutno ni v uporabi.
Tudi mnogi donatorji so ministrstvu ponudili dodatno računalniško opremo in brezplačen dostop do spleta za otroke, ki računalniške opreme in dostopa do spleta nimajo.
Za razmislek
- Imaš kakšnega sošolca, za katerega veš, da doma nima računalnika oziroma dostopa do spleta?
- Kako mu lahko pomagaš?
- Kaj najbolj pogrešaš iz šole?