Mladostniki storijo kazniva dejanja iz različnih razlogov.
»Pogosto odraščajo v družinah, kjer so nasilje, alkoholizem, revščina,« je na posvetu o spolnih zlorabah otrok na spletu povedala dr. Katja Filipčič, profesorica na ljubljanski pravni fakulteti.
Kasneje nam je predstavila, kako v Sloveniji obravnavamo mladoletne storilce.
Kaj moramo vedeti?
Razlogi, zakaj odrasli izvršujejo kazniva dejanja, so drugačni. Zato ne bi bilo prav, da bi mladostnike kaznovali na enak način.
Sodišče tistim, ki so storili kaznivo dejanje, ko so bili že stari 14 in ne še 18 let, izreče vzgojni ukrep.
Ta mladoletniku pomaga rešiti težave, zaradi katerih je storil dejanje. Strogo kaznovanje ne bi rešilo njegovih težav. Nasprotno: zaznamovalo bi ga za vse življenje.

Kaj mladoletnike spodbudi h kaznivim dejanjem?
Eno so družine, v katerih odraščajo. Za obdobje mladosti je značilna želja po vznemirjenju, po tveganem ravnanju. Nekateri to željo potešijo na ustrezen način. Ukvarjajo se na primer s športom.
Del možganov, ki nadzoruje impulze, se še razvija. Zato mladostnik deluje takoj, zaletavo. O posledicah ne premisli.
Za mladostnike je tudi pomembno, da jih vrstniki sprejmejo. Za občudovanje vrstnikov so pripravljeni kršiti tudi pravila.
Kako lahko preprečimo njihova kazniva dejanja?
Šole morajo znati prepoznati otroke, žrtve nasilja v družini, in jim pomagati. Skrbeti morajo, da se prav vsi otroci v šoli počutijo varno, da razvijajo prijateljstvo z vrstniki.
Katja Filipčič
Starši pa morajo z otroki ravnati spoštljivo. V takšnem okolju se bodo otroci dobro počutili v svoji koži.
Uprli se bodo skušnjavam, da bi kršili pravila, in občutku, da morajo kršiti pravila zato, ker jih k temu nagovarjajo vrstniki.
Slovarček
Vzgojni ukrepi so ukor, navodila in prepovedi, nadzor organa socialnega varstva, oddaja v vzgojni zavod, prevzgojni dom ali zavod za usposabljanje.
Za razmislek
- Ali se kdaj postavljaš pred vrstniki?
- Kakšne kazni poznaš?
- Zakaj moramo premisliti, preden reagiramo?
