Nič o otrocih brez otrok, pravijo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer pripravljajo pomemben dokument Program za otroke 2019–2025.
Prav zato so k sodelovanju na posvetu Slovenija: prijazna za vsakega otroka? kot sovoditeljico povabili junior ambasadorko Unicefa Arjo Elo Hvala, učenko osmega razreda OŠ Miroslava Vilharja iz Postojne.
Posvet so pripravili ob 30. obletnici Konvencije o otrokovih pravicah.
»V tem času je bil dosežen velik napredek pri uresničevanju otrokovih pravic, a številni izzivi ostajajo,« pravi Tomaž Bergoč iz Unicefa.
Med njimi so revščina, duševno zdravje, rasizem in diskriminacija ter nasilje pa tudi pravice otrok v digitalnem okolju, v pravosodju, pri migracijah in do participacije oziroma sodelovanja pri pomembnih družbenih odločitvah.
Ali je torej Slovenija dovolj prijazna do otrok? Bi nemara lahko celo postala prva država brez revščine, kot je ob koncu posveta drzno predlagal Arjin sovoditelj novinar Igor E. Bergant?
»Vedno je prostor za izboljšavo,« pravi Arja Ela Hvala. »Otroci moramo biti sogovorniki odraslih. Morajo nas upoštevati. In kot je ob koncu posveta dejala gospa iz občinstva: vsi bi se morali izobraževati o otrokovih in človekovih pravicah.«
Kje pa bi lahko bil glas otrok že zdaj bolj slišan?
»Šolske malice seveda morajo biti zdrave, a včasih bi lahko bile tudi samo okusne. Drug problem so pretežeke šolske torbe, v katerih so pogosto tudi učbeniki, ki jih skorajda ne uporabljamo,« je Arja Ela Hvala naštela še vsakodnevne probleme iz sveta otrok.
Za razmislek
- Ali je lahko elektronsko učno gradivo dober nadomestek učbenikov iz papirja?
- Ali se v Sloveniji dovolj zavedamo pravic, ki jih imamo?
- Kaj ti meniš, je Slovenija prijazna do otrok?