Dobri družinski odnosi so najpomembnejši za dobro počutje otrok.
Na drugem mestu pa je počutje v šoli.
»V šoli se morajo počutiti spoštovane in imeti priložnost za osebnostno rast,« poudarja Iza Javornik, učiteljica z OŠ Božidarja Jakca.
Po njenem so pomembne tri stvari:
- Otroci morajo čutiti, da spadajo v skupnost. Ko se počutijo sprejeti, lažje izražajo sebe in svoje mnenje brez strahu pred obsojanjem.
- Nujen je dober odnos z učitelji in sošolci. Medsebojno spoštovanje je osnova dobrega počutja v skupnosti. Učenec, ki se počuti slišanega, razumljenega in podprtega, bo bolj motiviran za učenje in bolj samozavesten.
- Sodelovanje pri odločitvah daje otrokom občutek odgovornosti, moči in samostojnosti. Če sodelujejo pri odločitvah, recimo o dejavnostih pri pouku, prireditvi za starše, kaj bo na jedilniku, se počutijo bolj pomembne.
Odrasli moramo otrokom pokazati, da je v redu čutiti različna čustva, tako srečo kot žalost, ter jim pomagati, da se jih naučijo prepoznavati in izražati na zdrav način.
Iza Javornik
Za dobro počutje so pomembni tudi sošolci. Kakšen je dober sošolec?
Dober sošolec je ta, ki:
- ti pokaže sočutje in razumevanje,
- tvojih napak ne obsoja, temveč ti pomaga, da se iz njih kaj naučiš.
Pomaga ti, ko ti nekaj ne gre, se veseli tvojih uspehov in te spodbuja, ko se ne znajdeš najbolje in ti je težko. Ni samo tisti, ki ti pomaga pri domači nalogi, ampak te posluša, ko pripoveduješ o svojem dnevu.
Iza Javornik
Zaveda se, da vsak kdaj potrebuje svoj čas in prostor, podporo in spodbudo. Zna pomagati in prisluhniti, ko je to potrebno.
Slovarček
Blaginja je stanje, v katerem ljudje uživajo kakovostno in zadovoljno življenje.
Za razmislek
- Kako se počutiš v šoli?
- Kaj pogrešaš v njej?
- Kaj storiš, če so sošolci žalostni?
Dodaj komentar