Otroci radi vidite, da vam sok postrežejo s slamico.
A te so, podobno kot palčke za čiščenje ušes, ovitki od čipsa in vlažni robčki za umivanje rok, velik onesnaževalec okolja.
In sploh niso edini. Okolju zelo škodi še plastični pribor, ki ga uporabljamo na piknikih: kozarci, krožniki, noži in vilice.
V EU vsako leto nastane okoli 26 milijonov ton plastičnih odpadkov, recikliranih je približno tretjina. Velik del plastičnih smeti pristane v morju. Leta 2050 naj bi bilo v morju že več plastike kot rib.
Evropska komisija je zato včeraj predstavila predloge za zmanjševanje plastičnih odpadkov.
Vatirane palčke, plastični pribor, slamice in držala za balone bodo prepovedali oziroma jih nadomestili z izdelki, ki manj škodijo okolju.
V prihodnje bodo morali v državah članicah poskrbeti za manjšo uporabo plastičnih posod za hrano in pijačo.
Proizvajalci plastičnih izdelkov bodo morali po novem prispevati za stroške odstranjevanja odpadkov.
Balonov, denimo, še ne bodo prepovedali, vendar bodo morali biti opremljeni z obvestili o škodljivosti za okolje.
Države članice Evropske unije bodo morale poskrbeti tudi za razvoj takih nadomestnih izdelkov, ki bodo okolju prijaznejši.
Predloge Evropske komisije morajo sprejeti še v državah članicah in v evropskem parlamentu, zato boste lahko še nekaj časa sok pili s slamicami in se igrali z baloni.
A pri tem imejte v mislih, da bodo ti izdelki prej ali slej pristali v morju, če ne bomo poskrbeli zanje na okolju prijazen način.
V Evropski uniji so že leta 2015 uvedli ukrepe za zmanjšanje uporabe plastičnih vrečk. Po podatkih Eurobarometra je po ukrepih kar 72 odstotkov Evropejcev izjavilo, da jih uporabljajo manj.
A plastike je še vedno povsod preveč.
Za razmislek
- Si lahko danes predstavljamo svet brez plastike?
- Kje vse naletimo na plastične izdelke?
- Zakaj nas že opozarjajo, da prehaja plastika iz morja na naše krožnike?