Te dni, ko delamo in se šolamo od doma, prejemamo tudi številna obvestila, da moramo biti pozorni na spletno varnost.
Hekerji še pogosteje vdirajo v računalniška omrežja in povzročajo škodo. Kako se lahko zavarujemo, svetuje etični heker Edvin Rustemagić iz podjetja SIQ.
Za običajne hekerje smo že slišali, kdo so pa etični hekerji?
Etični hekerji razmišljamo, delujemo in uporabljamo ista orodja kot tipični hekerji.
Razlika je v tem, da ne škodimo podjetjem, ampak jim pomagamo pri odkrivanju ranljivosti in varnostnih pomanjkljivosti njihovih informacijskih sistemov.
Zakaj ste postali etični heker?
Že v osnovni šoli sem bil fasciniran nad računalništvom in hekanjem. Začelo se je s pisanjem raziskovalnih nalog na temo virusov in protivirusnih programov in s pridobivanjem znanja na takratnih družbenih omrežjih.
Ko sem v gimnaziji ugotovil, da poklic etičnega hekerja dejansko obstaja in da lahko počnem vse, kar počnejo hekerji, ter hkrati prispevam h krepitvi informacijske varnosti, se je moje življenje spremenilo.
Kakšen je vaš delovni dan?
Vsak delovni dan je drugačen. V ponedeljek recimo preverjam varnost strežnikov, v torek varnost bančne aplikacije, v sredo pa poskušam ponarejati e-poštna sporočila.
Ljudem v moji stroki ni nikoli dolgčas.
Na kaj morajo biti te dni pozorni otroci?
Nikomur ne dajajte osebnih podatkov, imena in priimka, gesla, domačega naslova … Ne objavljajte slik brez dovoljenja staršev in ne pogovarjajte se s tujci.
Ne odpirajte sporočil oziroma priponk od nekoga, ki ga ne poznate. Na računalnik ne nalagajte ničesar brez dovoljenja staršev.
Na neprimerna sporočila in vsebino nemudoma opozorite odraslo osebo, ki ji zaupate.
Predlagam tudi časovno omejitev za uporabo spleta, saj je zdaj idealen trenutek, da se povežemo in počnemo stvari, za katere po navadi zmanjka časa.
Za razmislek
- Se ti je že kdaj zgodilo, da si naletela na neprimerno vsebino?
- Kaj si tedaj storil?
- Zakaj se hekanje otrokom zdi zelo kul?