Mjanmarska vojska je izvedla državni udar in prevzela oblast v državi. Priprla je priljubljeno voditeljico Aung San Su Či in druge politike, ki jim očitajo prevaro na volitvah.
To je bila včeraj – poleg covida-19, kajpada – glavna novica v svetu.
Za katero državo sploh gre?
Mjanmar je država z dvema imenoma. Nekateri tej državi v jugovzhodni Aziji, ki je stisnjena ob Tajsko in Kitajsko, namreč raje rečejo Burma.
Zadnja leta je ta revna dežela zaradi kulturnozgodovinskih znamenitosti in naravnih lepot postala priljubljena turistična točka.

Mnogi Mjanmar poznajo po Aung San Su Či, Nobelovi nagrajenki za mir.
Ker se je postavila po robu vojaški hunti v Mjanmaru, je 15 let preživela v hišnem priporu. V tem času ni smela videti svojega moža in hčere, ki sta živela v Veliki Britaniji.
V deželi so se pred petimi leti začeli lepši časi. Takrat je stranka San Su Či zmagala na volitvah in država je po pol stoletja dobila prvo civilno vlado.
A ker se vojska ni sprijaznila z novo zmago te stranke na volitvah novembra lani, je včeraj spet vzela vladanje v svoje roke.
Prebivalci Mjanmara imajo dolgoletne izkušnje z življenjem pod vladavino vojske, brez demokracije in stikov z zunanjim svetom.
Tudi včeraj je vojska takoj po prevzemu oblasti omejila uporabo interneta in onemogočila uporabo nekaterih mobilnih omrežij. Vseeno je nekaterim Burmancem uspelo po Twitterju sporočiti svetu, kaj se je zgodilo.
Myanmar military declares one-year state of emergency, detains our leader Aung San Suu Kyi, other leaders.
We need the world to know what is happening in Myanmar .The telephone line and wifi are 70% cut off in Myanmar.Pls help us and spread the news 🙏#SaveMyanmar #Myanmar pic.twitter.com/Rx9IXfeCHr
— Uju 🌵 (@Naddy_WH) February 1, 2021
Slovarček
Državni udar je s silo izvedena sprememba državne oblasti.
Za razmislek
- Ali veš za še kakšen državni udar?
- Kdo bi si letos zaslužil Nobelovo nagrado za mir?
- Kako bi se počutil, če ne bi mogel več uporabljati interneta?