Donald Trump bo 20. januarja prisegel kot novi ameriški predsednik. V Beli hiši bo nasledil Joeja Bidna.
Po neuradnih podatkih je dobil 291 elektorskih glasov, Kamala Harris pa 223.
»Če politik in podjetnik vztrajno laže, izigrava družbena, pravna in finančna pravila, žali ljudi (ženske, druge rase, šibkejše), izkorišča delavce in pri tem obogati, lahko za nagrado postane nedotakljivi predsednik velesile.«
Takšna je neprijetna resnica teh volitev, meni dr. Matjaž Nahtigal, predstojnik katedre za mednarodne odnose na fakulteti za družbene vede.
Upam, da bodo mlade generacije ugotovile, da to ni prava pot. Da bodo zbrale pogum za boljše delovanje družbe, odnosov, gospodarstva ter mednarodne skupnosti. Upam, da bo mladim uspelo dokazati, da človeštvo zmore več in bolje od tega, kar se dogaja po svetu in pri nas.
dr. Matjaž Nahtigal
Pričakuje, da bo vrsta Trumpovih odločitev imela slab vpliv na vse, tudi na Slovenijo:
- odpoved pariškemu podnebnemu sporazumu bo oslabila prizadevanja za zeleni in družbeno pravični prehod;
- povečani trgovinski spori in enostranski ukrepi bodo povečali neenak gospodarski in trajnostni razvoj.
Nacionalna in razredna sebičnost nista rešitev za protislovja sodobnega sveta. Protislovja in konflikte samo še poglabljata.
dr. Matjaž Nahtigal
»Upanje je v delovanju, izobraževanju, sodelovanju ter iskanju boljših rešitev na vseh ravneh posameznikovega in družbenega delovanja,« poudarja Nahtigal.
Slovarček
Nacionalna sebičnost pomeni, da neka država ali narod postavlja svoje interese nad interese drugih, razredna pa se nanaša na prednost interesov ene družbene skupine (recimo bogatih, vplivnih) pred potrebami drugih.
Za razmislek
- Spremljaš volilno dogajanje?
- Zakaj je delovanje ameriškega predsednika pomembno za ves svet?
- Kako je mogoče doseči mir in blagostanje v svetu?